Çiftlerin etkileşimi

Çiftlerin etkileşimi

Açıkdeniz seyrinde çiftlerin etkileşimiÇocuklarla seyir yazı dizisinin ilk bölümünde Casper Craven “Seyre Hazırlık ve Güvenlik” konularını ele almıştı. Craven, şimdi çocuklarla yapılan seyirde çiftlerin etkileşimi konusu üzerinde duruyor. Bütün günü denizde geçirmişsiniz. İkiniz de yorgun ve açsınız. Marinaya yaklaşırken rüzgâr 20 knot’a kadar çıkıyor. Marinada sıkışık, dar bir yere bağlayacaksınız ve 2kt’lık çapraz bir akıntı olduğunu biliyorsunuz. Yetmezmiş gibi, her iki yanınızdaki tekneler pahalı gözüküyor ve elbette siz yerinize yanaşırken karada oturmuş sizi izleyen bir seyirci kitlesi var.

Dümendesiniz ve tekneyi tornistan etmek üzere hazırsınız. Eşiniz tüm bağlama halatlarını hazır etmiş, bekliyor. Usturmaçalar marinaya girmeden önce yerlerine asılmış.
Tekneyi tornistan edip yol veriyorsunuz. Siz yerinize girmeye başlarken sağanak geliyor ve eşinize bağırarak yanınızdaki pahalı tekneye çarpmamak için boştaki usturmaçayı kullanması komutunu veriyorsunuz, fakat eşinizin söyleyecekleri var, “Benimle böyle konuşursan yapmam!”

Ya sabır! Şimdi tartışma zamanı değil. Dediğimi yap.
Bu sahne size tanıdık geldi mi? Bu deneyimi yaşayan bir tek ben olamam herhalde?
Cinsiyetçilik yapmamak adına belirtmeliyim: Dümende bir kadın, halatlar ve usturmaçalardan sorumlu bir erkek varken de bunun olduğunu gördüm. Teknedeki hayat ilişkileri karada olmadığı kadar karmaşıklaştırabiliyor. Bunun birkaç nedenini inceleyelim.

PATRON KİM?

Karada bir partner ya da karı-koca ilişkiniz var. Denizde kaptan ve gemici ilişkisi, ya da işleri daha da ilginç hale getirmek isterseniz yardımcı kaptan ilişkisi var. Bu da sağlam bir kavga için mükemmel bir dinamik sunuyor. Buna bir de huysuzluk yapan birkaç çocuk da eklenince yerinize yanaşmaya çalışırken sizi izleyenlere keyif verecek eşsiz bir mizansen ortaya çıkıyor.
Eşim Nichola, ben 9, 7 ve 2 yaşındaki çocuklarımızla dünyayı dolaşırken bu kaptan-gemici ilişkisinin dinamikleri, konuşmamız ve başetmemiz gereken bir sorundu. Bunu görmezden gelemezdik. Güvenlik söz konusuydu ve kendimizi bir tartışmaya kaptırma lüksümüz yoktu.

Bu sorunu teknede iki farklı ilişki şekli olduğunu kabul ederek aştık. Temel zeminimiz normal karı-koca ilişkimiz ve karadayken anlaşmazlıkları çözme şeklimiz oldu. Bir sorun olduğunda eşit söz hakkına sahip bir şekilde konuyu tartışır ve çözüm getirirdik.

Denizde bu rollerin değişeceğini, kaptan ve mürettebat ilişkisine dönüşeceğini biliyorduk. Kimi zaman işlerin hızla yapılması ve kaptan olarak benim lafı uzatmamam gerekecekti. Çabuk karar almam gereken ve tartışılamayacak durumlar olacaktı. Eğer Nichola karşılık verirse benim de “kaptan” rolünü almam gerekecekti. Tartışma yok. Şimdi yap. Lütfen.

Çocuklarda seyirde çiftlerin etkileşimi yazımızın devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.