Sadun Boro’nun izinde

Sadun Boro’nun izinde

Sadun-Boro-nun-izinde

Amatör denizci Cengiz Arslanoğlu, köpeğiyle beraber çıktığı dünya turuna devam ediyor. Herhangi bir elektronik ekipman kullanmadan gerçekleştirdiği bu seyirde Arslanoğlu, usta denizci Sadun Boro’nun rotasını takip ediyor.

Haber: Eray Emin Aydemir.

Kısmet isimli yelkenlisiyle dünyayı dolaşan ilk Türk olan Sadun Boro, kendisi gibi okyanusları aşmak isteyen denizcilere ilham olmaya devam ediyor.
Sakarya Karasulu Cengiz Arslanoğlu da bu denizcilerden biri. Balıkçı teknelerinden başka deneyimi olmayan, kendi ifadesiyle yetersiz tecrübesine rağmen “bodosloma” bir şekilde dünya turuna çıkan Arslanoğlu, büyük bir Sadun Boro hayranı. Teknesine “S’Boro of Karasu” adını veren amatör denizciye yolculuğunda can dostu Pupa isimli köpeği eşlik ediyor.
Günde en fazla 3-4 saat uyuyabilen amatör denizci seyrine sadece sekstant ve pusulayla devam ediyor. Başka hiçbir elektronik alet kullanmıyor. Atlantik Okyanusu geçişini kısa bir süre önce tamamlayan ve Pasifik Okyanusu’na yelken açmak için şu an St. Lucia’da bulunan Arslanoğlu’na seyrini ve yaşadıklarını sorduk.

Sıra dışı olarak değerlendirilecek bir dünya seyri esnasında yakaladık sizi. Öncelikle şunu soralım, deniz ne zamandır hayatınızda?
Kendimi bildim bileli deniz hayatımda. 1955 doğumluyum, Karadeniz’de Karasu sahilinde büyüdüm. Çocukken senenin dört ayını ailemle deniz kenarında kumsalda geçirirdik. Karadeniz’in dalgalarının içerisindeydim, yüzmeyi bu dalgalarda öğrendim. Denizle bu kadar iç içe olmama rağmen balıkçı tekneleri dışında bir deneyimim yoktu.

Böyle bir seyre çıkma fikri nasıl oluştu?
Bir fikirden daha çok bir projeydi bu. Dünya turuna çıkmak 2000 yılından beri aklımdaydı. Bu projeye “Sadun Boro’nun 50’nci yılı anısına aynı rota” adını verdim. 2012 yılında rahmetli Sadun Baba’yı, Can ağabey (Pulak) ile ziyaret ettik. Kendisine projeyi açtım, duyunca çok memnun oldu. Allah rahmet eylesin. Teknenin ismini de o gün belirledim. S’Boro of Karasu ismi o gün konuldu.

Teknenizden biraz bahseder misiniz? İlginç bir hikâyesinin olduğunu duyduk. İlk kez tuzlu suyla Karadeniz’de tanışmış.
Teknemi 2014’te Almanya’da Münih yakınlarındaki Chiemsee gölünden satın aldım. 2016 yılı ekim ayında özel olarak tasarlanmış 1970 model Mercedes kamyon satın alarak tekneyi Karasu’ya getirdim. Bakımlarını yaptıktan sonra S’Boro of Karasu 2017 yılı haziran ayında tuzlu suyla tanıştı. Tekne Bavaria 890… Dokuz metre uzunluğunda. Donanımı manuel, otopilot yok, rüzgâr dümeni yok, derinlik ölçeri yok, radarı yok, kısacası hiçbir elektronik aleti yok.

Neden seyrinizde elektronik alet kullanmıyorsunuz?
Elektronik aletler kullanmama nedenim Sadun Baba’nın seyrine uyma isteği. Onun elinde ne varsa benim de elimde şu an o var. Fazlası yok. Onun rotasını tıpkı onun şartlarıyla takip ediyorum.

Dünya turuna devam eden Cengiz Arslanoğlu ile yaptığımız röportajın devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.