Seyre hazırlık ve güvenlik

Seyre hazırlık ve güvenlik

Çocukla okyanus seyrinde seyre hazırlık ve güvenlik

Çocuklu bir aile seyirde ve seyir öncesinde neler yapmalı? Ailesiyle dünya turu yapan Caspar Craven’in tavsiyelerine dikkat!

Çocuklu bir aile seyirde ve seyir öncesinde neler yapmalı? Ailesiyle dünya turu yapan Caspar Craven’in tavsiyelerine dikkat!

Denizcilerin çoğunun aynı sorunu yaşadığını görüyorum. Denizde olmayı seviyorlar, ancak eşlerinin ve çocuklarının da denizde zaman geçirmekten mutlu olmalarını sağlamakta zorlanıyorlar.

Eşim Nichola’yla çocuklarımızla birlikte dünyayı dolaşmaya karar verdiğimizde bizi bekleyen büyük bir zorluk vardı. Aslında birkaç zorluk demek daha doğru. En önemlisi Nichola ve çocuklara deniz sevgisini nasıl aşılayacağımız ve bunu sürdürebileceğimizdi.

Nichola daha önce yalnızca iki kez yelken yapmıştı, o zaman dört ve iki yaşında iki çocuğumuz vardı. Hepsini denize çıkmaya heveslendirmek kolay bir iş değildi. Tek bir kötü deneyim tüm planı altüst edebilirdi.
Bunu pek çok arkadaşımdan duyuyorum. Kötü bir deneyim yaşamışlar. Aileleri üşümüş, ıslanmış ya da korkmuş, sert havada güverteye canları pahasına tutunmuşlar. Yalnızca en korkusuzları tekrar denize açılmak istemiş. Bu durumu nasıl önleyebilirdik? Tüm ailemizi denize çıkartmak için şunlardan bazılarını yaptık;

Çocukla okyanus seyrinde seyre hazırlık ve güvenlik
Riskleri dikkate almak ve onları ortadan kaldırmak en önemli önceliğimizdi.

SUYA ALIŞMA

İlk adım herkesi suda rahat ettirmekti. İşe semtimizdeki yüzme havuzundan başladık. Mümkün olduğunca sık giderek çocukların suya ve suda hareket etmeye alışmalarını sağladık. Yazları Güney Devon’daki plajlara giderek aynısını yaptık, çocukların doğal bir şekilde dalgaları ve akıntıları tanımalarını sağladık. Kısa bir süre sonra denize çıkmaya başladık. Ufak şişme bir balıkçı teknesi ve bir kanoyla işe başladık. Burada da amacımız denizde kendilerine güvenmelerini ve suya alışmalarını sağlamaktı.

Herkesi denize çıkarmadan önce kendimize sormamız gereken önemli bir soru var: bir tekneyi kullanmak için ne kadar deneyime ve kendime güvenim var? Bir kaptan olarak çevrenizi tanımanız ve her zaman güvenliğe öncelik vermeniz gerekiyor. Balıkçı teknelerinde ve yelkenli dingilerde büyüdüğümden bu benim için doğal bir ortamdı. Bu deneyim ve güvenle aileme de güvenli bir ortam yaratabilirdim.

Aile olarak tekneye binmeden çok önce çocuklarımızla oturarak yelken hakkında konuştuk. Yelken yaparken çekilmiş resimlerimizi onlara gösterdik, yelken dergileri alıp bunun nasıl bir deneyim olduğunu gösterdik. Onların hayal gücünü harekete geçirip yelken yapmaktan heyecan duymalarını sağladık. Yapmak istedikleri şeylerin resmini yapmalarını istedik. Oğlum Columbus için heyecan verici olan balık yakalamak ve yeni yerler keşfetmekti. Kızım Bluebell içinse işin heyecanlı yanı berrak mavi sularda yüzmek ve yeni arkadaşlarla tanışmaktı.

Dikkat çekici Seyre hazırlık ve güvenlik yazısının devamını Şubat 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.