Kış mı yaman denizci mi?

Kış mı yaman denizci mi?

Kış denizciliği

Denizi ne kadar seviyorsunuz? Kışı denizde mi yoksa karada mı geçirmeyi tercih ediyorsunuz? Sizin için hazırladığımız bazı küçük tavsiyeler kışın da denizde olmayı seven tekne sahiplerinin çok işine yarayacak.

Yazı: Ali Çiçekli

Birçok denizcinin kış sezonunda tekneleri karadayken, deniz sezonunu dört gözle bekler halde teknelerini tekrar suya indirmek için gün saydıklarından eminim. Tekneleri denizde kışlayan denizciler ise ellerinde tuttukları sıcak kahve fincanlarıyla arada bir de olsa yüzünü gösteren güneşin ve güzel havaların keyfini teknelerinde çıkarıyorlar. Gerekli hazırlıkları yaptığınızda kışın denize çıkmak, sizin için rezerve edilmiş, kalabalıklardan uzak boş koylar, tertemiz bir deniz, akılda kalacak müthiş seyir anılarının yanında daha düşük marina kiraları gibi birçok avantaj da sağlıyor. Açıkçası kışın teknede iyi bir içecek ve müziğin en az yaz seyirleri kadar keyifli olduğunu düşünüyorum. Kışın denize çıkma konusunda bazı küçük tavsiyelerimi derlemeye çalıştım.

Kış denizciliğinde giyim

NE GİYMELİ?

Kat kat giyinince ağırlaşan elbiseler ve kısıtlı hareket yeteneğiniz seyri keyifsiz hale getirebilir. Hareket kabiliyetinizi engellememek için üst üste giyinmeden de soğuktan korunmak mümkün. Açıkçası birkaç kazağı üst üste giymek yerine gerektiği kadar ince birkaç kat giymek, katmanlar arasında daha fazla hava tutacak ve sizi daha sıcak tutarken rahat hareket etmenizi de sağlayacaktır. Teri emecek ve bedeninizi kuru tutacak bir termal içlik üzerine giyeceğiniz kaliteli orta katman vücudunuzun ısı kaybını önleyecektir. Bu içliğin üzerine giyeceğiniz hava alan iyi bir orta katman ve son olarak ıslanmanızı engelleyecek bir yağmurluk sizi soğuktan korumaya yeterli olacaktır. Can yeleğiniz de olabildiğince hareketlerinizi kısıtlamayacak şekilde olmalı.

Tuzlu suyun kuruması daha zordur ve tatlı suya nazaran daha uzun zaman alır. Rüzgârla birlikte üşümeye başlamamak ve yelken keyfinizin kaçmaması için sizi kuru tutacak kaliteli malzemeler satın alın. Emin olun harcayağınız miktar kuru kalmak adına değer.

Unutulmaması gereken diğer konulardan biri de vücutta ısı kaybının hemen hemen yüzde 70’inin boyun ve baş bölgesi kaynaklı olduğudur. Dolayısıyla bu bölgeyi soğuktan korumaya özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Sert havada yapılan yelken seyirlerinde eldivenlerinizin de büyük ihtimalle ıslanacak. Böyle bir durumda elleriniz mutlaka üşüyecektir. Pahalı tek bir eldiven yerine ellerinizi olabildiğince kuru tutacak, değiştirerek giyebileceğiniz iki-üç çift eldiveniniz olması da önerilerimden biri.
Çizmelerimi, genelde kolay giyip çıkarmak ve içinde ayaklarımın rahat etmesi için mutlaka bir veya yarım numara büyük alırım. Çizme konusunda dikkat ettiğim seçim kriteriyse elbette güvertede iz bırakmayacak ve kaymayacak bir tabana sahip olması.

Kış denizciliği hakkında yazımızın devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.