Elektrikli teknelerde yeni çağ

Elektrikli teknelerde yeni çağ

Elektrikli makine teknolojisi sonunda otomotiv dünyasını yakalıyor mu?

Güncel geri dönüşüm ve sıfır emisyon takıntısı 40 yıl önce, geri dönüştürülmüş cam şişelerle başlamıştı ve şimdi sıfır emisyonlu bir elektrikli araçla dağıtıldığı günlere kadar geldik. YouTube’da “Tesla P100D hızlanma reaksiyonu” videosunu bulup farkında olmayan yolcuların 2,5 saniyede sıfırdan 100km sürate ulaşmalarını izleyebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, denizcilik dünyası otomotivin yaklaşık 10 yıl gerisinde.

İlk Tesla 2008 yılında asfalta çıktı, bu nedenle artık bazı süratli elektrikli tekneleri görme zamanının geldiğini düşünüyoruz ve Torqeedo’nun yeni Deep Blue 100i 2500 modeli tam olarak bunu sağlamak için tasarlandı. Özellikle süratli kayıcı motoryatlarda kullanılmak üzere tasarlanan ve yeni tekneler için üreticilere veya eski teknelere sonradan montaj için temin edilebilen 100i 2500 modeli 2500rpm devir üreterek ağır deplasman teknelerini hedefleyen ve 900rpm ile çalışan 100i 900 gibi modellerden daha geniş bir sürat yelpazesinde kullanılabiliyor. Aslında, model 437nm tork yanında sürekli 100kW gücü sıfır emisyonla üretiyor. Torqeedo bunun 135hp benzinli dıştan takma makineyle kıyaslanabilir olduğunu belirtiyor. Sistemin tüm parçaları birbirlerine uyumlu ve tamamen su geçirmez olarak üretilmiş.

Deep Blue’yu piyasadaki diğer elektrikli tahrik sistemlerinden ayıran en önemli ayrıntı ise tam sistem entegrasyonu içermesi ve çığır açan güvenlik seviyeleriyle benzersiz bir performans sunması. Son teknoloji elektrik donanımı ve yalıtım sensörleriyle izleme sistemi kısa devre riskine karşı yüksek voltajlı sistemin güvenliğini sağlıyor. Sistem, tekneye yerleştirilen 5,7inç’lik bir dokunmatik ekranlı bilgisayar tarafından da izleniyor. Güç Toqeedo’nun çok güvendiği ve özel kullanıcılara dokuz yıl garanti verdiği iki Deep Blue 40 lityum-iyon aküden (toplam 80kWh) geliyor.

İstendiğinde daha uzun menzil için kapasite eklenebiliyor. Frauscher Boats bu tahtik sistemiyle bir tekneyi pazarlayacak ilk üreticilerden biri. 7,5m Mirage 740 Air, 60 kW’lık Torqeedo motorla 10 knot süratle 71 kilometrelik maksimum menzil sunuyor ve maksimum sürati yaklaşık 26 knot. Eğer daha büyük motor seçeneği olan 100kW ve çift 40 kWh BMW i3 aküler tercih edilirse maksimum süratin 48 knot’a, menzilin ise 110 kilometreye ulaşacağı belirtiliyor. dekamarine.com