Evinrude’tan yeni iDock Sistemi

Evinrude’tan yeni iDock Sistemi

Evinrude, joystick kervanına katılan son dıştan takma makine üreticisi olsa da yenilikçi G2 serisi makineleri gibi yeni iDock sistemi de piyasada kendine özel bir yer edineceğe benziyor.

Sistem özünde serdümenin joystick’i istenen yönde itmesi veya döndürmesinin ardından, devirle dümen açılarını bilgisayara bırakarak yanaşma manevralarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Evinrude’un yeni iDock sistemi Mercury, Yamaha ve Suzuki/Optimus gibi piyasada varolan rakiplerin cihazlarına göre donanım ve yazılımın sadeleştirilmesiyle aynı temel fonksiyonlara sahip olacak.

Bu sadeleştirme süreci 2014 yılında Evinrude E-Tec makinelerinin yeni G2 neslinin üretimiyle başladı. O güne kadar, tüm dıştan takma makinelerin dümen sistemleri kıçaynaya bağlı hidrolik bir pistonun makineyi pivot noktası üzerinde itip çekmesiyle çalışıyordu. Çift makine uygulamalarında iki motor birbirine bir kolla bağlanıyor, böylece yine tek pistonla kontrol edilebiliyordu.

Sade ve yetenekli

Yeni nesil Evinrude G2 makineleri bu sistem yerine entegre sarmal dümen dişlileri kullanıyor. Bu sadece dışarıda bir pistona gerek duymayan daha temiz bir tasarım sağlamakla kalmıyor, her G2 makinenin joystick sistemine bağlanmaya hazır kendi dümen sistemi olması anlamına geliyor. Her bir makinenin bağımsız olarak dümen hareketi yapabilmesinin bir teknenin yana doğru hareket etmesini sağlamaktaki temel gerek olduğu düşünüldüğünde, bu tasarım geleneksel çift makine uygulamalarının bağımsız iki pistonla tasarlanmasına göre çok daha kolay ve ucuz olabiliyor. Sistem birçok joystick sisteminde olduğu gibi, tamamı elektronik kablolu sistem yerine geleneksel hidrolik dümen sistemiyle birlikte çalışacak şekilde tasarlandığından, tekne üreticilerinin dümen sistemlerini yeniden kurgulamalarına da gerek kalmıyor. Evinrude bu sayede elektronik arıza olsa bile dümen sisteminin çalışmayı sürdürebileceğini belirtiyor.

Evinrude yeni iDock Sistemi inceleme yazısının devamını Kasım 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.