Hawaii Adaları

Hawaii Adaları

Hawaii Adaları gezi yazısı

Suzy Carmody Pasifik arşipelinde renkli kültürü ve tarihiyle gezginlerin uğrak noktası olan Hawaii Adaları’nı anlatıyor.

Tek direkli bir cutter armaya sahip 45ft’lik teknemiz Distan Drummer ile Kuzey Amerika ve Kuzeybatı Pasifik’e ulaşmayı hedeflediğimiz Pasifik yolculuğumuza Haziran 2015’te Wellington, Yeni Zelanda’dan başladık. Tahiti’ye 26 günlük yolculuğumuz sorunsuz geçti ve altı ay boyunca Fransız Polinezyası’nın güzelliklerinin tadını çıkardık. Kasımda siklon mevsiminin kuzey yarımküreden güney yarımküreye geçmesiyle tekneler Hawaii Adaları’na geçmek üzere toplanmaya başladılar.

Aralık ortasında, geçiş sırasında SSB radyo aracılığıyla her akşam iletişim kurduğumuz üç tekneyle birlikte Nuku Hiva’dan ayrıldık. İlk hafta, sonradan ticaret rüzgârlarının bizi kuzeye itme ihtimaline karşı mümkün olduğunca doğuya yönelebilmek amacıyla sancaktan dar bir açıyla ilerledik. Geçişimizi siklonlardan korunacak ve tropik bölgeler hava karışım alanındaki (ITCZ- Intertropikal Konverjans Zonu) düşük rüzgârlı bölgede geçireceğimiz süreyi minimize edecek şekilde planladık. Bu oldukça işe yaradı: Rüzgâr 15 knot’ın altına düşmedi ama yaklaşık 8° kuzeye ulaşana kadar hava oldukça fırtınalıydı. Kuzeydoğulu ticaret rüzgârlarında yaptığımız seyrin son haftası harikaydı. Noeli denizde kutladık ve hep beraber yeni yılı karşılamak üzere Hawaii’nin Büyük Ada’sındaki Radio Koyu’na vardık. Radio Limanı Hawaii’nin doğu kıyısında, Hilo’nun merkezinden yaklaşık iki mil mesafede. İskelede Tahiti usulü bağlanabileceğiniz beş teknelik yer var ve koy bir deniz suruyla korunduğundan içeri çok az solugan giriyor. Yakındaki limanın gürültüsü ve kaldırılan konteynerlerin çıkardığı toz dışında burası mükemmeldi.

Hawaii Adaları - Molokini KrateriKoyun karşısında, kumsalın yanında bir kano kulübü vardı. Yerli halk son derece arkadaş canlısıydı ve bizi kanoyla dolaşmaya davet ettiler. Çift gövdeli kanolar her bir gövdesinde altışar kişi olmak üzere 12 kişi alıyordu, bu şekilde Hilo Limanı’nda bir saatlik bir geziye çıktık. Çok eğlendik ama zamanlama ve ritmi tam olarak tutturmamız biraz zaman aldı. Akşam hanımlardan biri bize Hula dansı öğretti. Hareketler basit olmasına karşın Hawaiili kadınların zarafet ve cazibesini tam olarak kaptığımızı söyleyemem!

Hawaii Adaları gezi yazısının devamını Kasım 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.