Volvo Ocean Race heyecanı başladı

Volvo Ocean Race heyecanı başladı

Okyanus aşırı yelkenli yarışlarının en zorlularından biri olan Volvo Ocean Race, 22 Ekim’de İspanya’nın Alicante kentinden start aldı.

Okyanus aşırı yelkenli yarışlarının en zorlularından biri olan Volvo Ocean Race, 22 Ekim’de İspanya’nın Alicante kentinden start aldı. 40 yılı aşan yarış tarihinde 45 bin deniz miliyle en uzun rotaya sahip 2017-18 yarışı, dokuz ay boyunca sürecek bir mücadeleye sahne olacak. Eş tekneler, kadın-erkek karışık ekipler, kısalan mola zamanları ve Güney Okyanusu’nda geçecek uzun etapların damgasını vuracağı yeni bir Volvo Ocean Race bizleri bekliyor.

Yazı: Baran Atasoy

Bu yılki yarışı daha öncekilerden farklı kılan birçok değişiklik var. Rotanın uzaması bir yana, Volvo Ocean Race‘te en büyük değişiklik hiç şüphesiz yarış yönetiminin başındaki ismin değişmesi oldu. Yıllardır bu görevi sürdüren Knut Frostad’ın yerine gelen Mark Turner kısa sürede yarışın çehresini değiştirecek kararlara imza attı. Zaman içerisinde sponsorların istekleri dahilinde yarışa katılan her ülkede bir mola yapma zorunluluğu, özellikle korsanlarla dolu Hint Okyanusu geçişinde ya da deniz trafiğinin yoğun olduğu ve balıkçı ağlarıyla dolu Malaka Boğazı’nda sorunlar yaratmaktaydı. Şans eseri geçen yarışın galibi olan Birleşik Arap Emirlikleri ekibi Abu Dhabi Ocean Racing’in bu yıl katılmayacağını bildirmesi, Turner için bir fırsata dönüştü. Bu gelişmenin ardından yarışın rotası, organizasyon Volvo ismini almadan önce yapılan Whitbread Round The World yıllarındaki geleneksel rotaya benzer bir hale geldi.

Stadyum yelkenciliği kavramını ortaya çıkararak Extreme Sailing Series gibi bir organizasyonun izlenirliğini belirgin şekilde artırmış bir yarış yöneticisi olan Mark Turner’ın hedefleri sadece 2017-18 yarışıyla sınırlı değildi. Gelişen teknololjiye uyum sağlamak adına bundan sonraki yarışların su kanadı (foil) kullanan IMOCA 60 benzeri tek gövdeli yelkenlilerle gerçekleşmesi için girişimlerde bulundu. Hatta bu konudaki en başarılı tasarımcılardan biri olan Guillaume Verdier’le gelecek yarışlar için el sıkışıldı. Ne var ki kısa sürede alınması gereken kararların Volvo tarafından bürokratik birtakım engeller ve soru işaretleriyle karşılanması, Turner’ı 16 ay gibi kısa sürede yıldırmış olacak ki, “yeni biri bulunana kadar işimin başındayım ancak bundan sonra ben yokum” demesine neden oldu.

Volvo Ocean Race yazısının devamını Kasım 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.