Grand Soleil 44 Performance

Grand Soleil 44 Performance

Yüksek form dengesi sunan Grand Soleil 44 Performance, hafif ve sportif gövdesine karşın, kullanışlı iç mekan yaşam alanları sunuyor.

Hem IRC, hem de ORC regattalarında başarı gösterebilecek, kolay seyir yapılabilecek bir tekne kulağa inanılmaz geliyor, değil mi? Oysa, Cantiere del Pardo tersanesinin bu yepyeni modeli Grand Soleil 44 Performance, tam da bunu amaçlıyor. Tekne, tersanenin daha önce Cossutti Yacht Design ve Italia Yacht’la geçmişte başarılı bir şekilde çalışmış olan Matteo Polli ile ilk ortak çalışması.

Polli, aşırıya kaçmadan yüksek form dengesi sunan bir tekne tasarlamakla görevlendirilmiş. Eğer görüntünün bu başarıda bir payı olacaksa, Grand Soleil 44 Performance’nin şimdiden bunu yakaladığını söyleyebiliriz. Maksimum en kıç güverte seviyesine kadar taşınmış ancak su hattı seviyesinde darlaşıyor; bu da direnci düşürüyor ve tek dümen konfigürasyonuna uygun kılıyor. Polli’nin birden fazla dünya şampiyonluğu kazanmış dümenci Enrico Zennaro ile dönüşümlü olarak dümen tuttuğu deneme seyri fotoğraflandıktan sonra, Polli, “Stabilite, güçlü rüzgârda bile yelken planını kullanmanıza imkan tanıyor, teknenin dışına sarkan trapeze çıkmış mürettebat yokken bile bunu yapabilmek ilginç bir özellik” diyor. Zennaro ise teknenin orsa açılarından ve tekrar sürat kazanma süresinden etkilendiğini belirtiyor.

Gerçek bir cruiser-racer teknenin her bölümünde çok yönlü opsiyonlar olması gerekir, 44P de aynı 48P gibi iki farklı güverte yerleşim seçeneği sunuyor. Cruising versiyonu manevraları ve ıskotaların kullanımını kolaylaştırmak üzere standart olarak kendinden tramolalı bir flok yelkenle donatılmış, yarış modelinde ise altı vinç, daha uzun bir karbon arma ve çapraz flok arabaları bulunuyor.

Nauta Design’dan Massimo Gino bu tekneyi Grand Soleil’in özellikle de geliştirilmiş güverte yerleşimiyle en performans odaklı serisi olarak tanımlıyor ve “Hafif ve sportif gövdesine karşın, kullanılabilen alanın hacmi açısından iç mekanın yaşamaya elverişliliği inanılmaz,” diyor.

Sade bir tasarıma sahip aşağıda üç kamara ve ayrı duş kabinleri bulunan iki banyo yer alıyor.
İLETİŞİM: bavariayat.com

Grand Soleil GS 44 - Yerleşim Planı
Yerleşim Planı

TEKNİK ÖZELLİKLER

Gövde boyu: 13.40m (44ft 0in)
En: 4.30m (14ft)
Deplasman: 9 ton
Toplam yelken alanı: 106m2
Fiyatı: Firmayla iletişime geçiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.