Herkes haklı, peki çözüm ne?

Selcen Tanınmış - 2024 Nisan Edito

Son yıllarda en çok tartıştığımız konuların başında marina fiyatları geliyor. Amatör denizcilere, özellikle de küçük tekne sahiplerine ciddi boyutta sıkıntı getiren fiyat artışlarının birçok nedenini sıralamak mümkün. Bu ay hazırladığımız dosya haberimizde, Türkiye’nin önde gelen marinalarının yöneticilerine bu soruyu ilettik.

En önemli faktörler arasında ekonomik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki değişimler ve yatırım maliyetlerindeki artışlar yer alıyor. Marina işletmecileri de yatırımlarını korumak ve kârlılıklarını sürdürmek adına bu fiyat artışlarına yöneliyorlar. Pandemi sonrasında Türkiye’deki tekne sayısının artması, marinaların dolup taşması da yukarıdaki faktörlere eklenince fiyatların düşmesini beklemek hayal.

Hayal doğru ama bu fiyat artışları ve yer sıkıntısı amatör denizciliğimizin önünde büyük bir engel. Küçük teknecilerin denizlerden çekilmesi bu kültürün de yavaş yavaş yok olması anlamına geliyor… Daha denizci bir toplum olalım derken, bu işe gönül verenlerin bile mecburen karaya çıktığını duyuyoruz.

Burada suçu hemen marinalara atmayı doğru bulmuyorum. Onlar da sonuçta ticari bir işletme. Küçük teknecileri koruması gereken bir ülke deniz politikamız olmalı.

Nasıl restoran, otel konusunda bütçemize uygun olanı seçiyorsak marinada da aynı şekilde tercih şansımız olmalı. Asıl sorunun tercih yapabilecek alternatiflerin olmaması olduğunu unutmayalım. Küçük tekne sahiplerinin barınabileceği, sade mütevazı barınakların yapılmasıyla işe başlansa ne güzel olur. Tekneye ayırdığı bütçeyi bir yılda marinaya vermek durumunda kalan küçük tekneci böylece denize çıkmaya devam edebilir.

Devletin sektöre yönelik teşvikler ve destekler sağlaması umuduyla,

İyi okumalar, iyi seyirler