Icom IP-M60 VHF/LTE hibrit telsiz

Icom IP-M60 VHF/LTE hibrit telsiz

Icom IP-M60
Icom IP-M60
Deniz telsizleri doğaları gereği sadece su üzerinde kullanımı amaçlar. Marinalar, liman başkanlıkları ve sahil güvenlik gibi bilinen bazı istisnalar dışında karada kullanılmamalıdırlar. Oysa tekneye çağrı yapıp sizi botla gelerek almalarını istemek gibi bazı anlarda çok yararlı olabilirler.

Icom bu durumu çözmek için oldukça zekice bir yol bulmuş. Yeni Icom IP-M60 tüm diğer deniz telsizleri gibi görünen ve gerçekten de böyle çalışan bir cihaz, deniz kanallarına ve alışılmış fonksiyonlara tam erişim sağlıyor. Ünite IP67 seviyesinde su ve toz geçirmiyor. Cihaz ayrıca LTE ağ bağlantılarını da kullanabiliyor. Bu deniz telsizlerinin iki yönlü alışılmış PTT (bas konuş) fonksiyonlarını sunuyor, fakat deniz frekansları üzerinden yayın yapmak yerine cep telefonlarının kullandığı 4G/LTE ağını kullanıyor.

Bunun iki büyük avantajı var. İlk olarak başkalarının kullanmak isteyebileceği bir deniz kanalını meşgul etmiyorsunuz. Ayrıca artık ünitenin VHF menziliyle sınırlı değilsiniz, bu nedenle farklı şehirlerde, hatta farklı ülkelerde de olabilir ve cihazı kullanabilirsiniz.

Dezavantajı ise mobil ağa erişimin gerekmesi, bu yüzden sistem denizin ortasında çalışmıyor. Doğal olarak bu durumda saten geleneksel deniz telsizi haberleşmesi yapabiliyorsunuz.
icomtelsiz.com