North Helix Sarma Sistemli Gennaker

North Helix Sarma Sistemli Gennaker

Uzun süredir gezi yatlarında rüzgaraltı seyri için en az iki yelken bulunmasının gerekliliği konuşuluyor. Apaz için, özellikle hafif havalarda bir Code 0 gerekirken, simetrik veya çok iyi kesilmiş asimetrik bir balon ise 14-16 knot rüzgâra kadar kullanılmak üzere pupa seyrinde gerekli. Bu değer ve 20 knot üzerinde kesinlikle gönderle açılmış ön saha yelkenleri neredeyse aynı hızda ve kontrolleri özellikle anayelken bumbasına bir kavança önleyici donatıldığında bariz şekilde daha kolay.

Ancak, orsa yakası yüklerini bükülme halatı ve etrafındaki yelken kumaşı arasında paylaştırmak üzere tasarlanmış yelkenlerin giderek yaygınlaşmasıyla bunlar çok daha popüler bir konuma geliyorlar. Örneğin North’un yeni Helix Furling Gennaker’ını Solaris 50’de yaptığımız testte denedikten sonra bize etkileyici esneklikte ve kolay abranan bir yelken olduğunu kanıtladı.

Maksimum mandar gerginliğinde yelken tam bir Code 0 gibi davranıyor, üstelik erken dönem yarış yelkenlerindeki gevşek arka kesim derdi olmadan. Yelkeni uyumlu ve verimli bir form aldığı 50 derecenin biraz üzerindeki hissedilen rüzgâr açılarında başarıyla kullanıyoruz.

Elektrikli vinçleri olan gezi teknelerinde kullanımı çok daha kolay.
Elektrikli vinçleri olan gezi teknelerinde kullanımı çok daha kolay.

Ancak, asıl büyük keşif rüzgârdan açtığımızda ve mandarı birkaç kadem boşladığımızda geliyor. Orsa yakası iyi bir asimetrik balonla aynı davranışla baş istralyanın rüzgârüstüne dönüyor ve 135 dereceye (bu örnekte 158 derece gerçek) kadar hissedilen rüzgâr açılarında oldukça tutarlı bir rüzgâraltı seyri yapmamıza izin veriyor. Ancak otopilot devredeyken bu şartlarda en az 10 derece daha yüksek seyretmeniz gerekiyor.

Yelken özellikle yelken alanı konusunda özel amaçla tasarlanmış bir A2 kadar iyi olmasa da, bu apaz ve geniş apaz için farklı yelkenler satın alma planı olmayanlar için çok çekici bir seçenek. Bir Code 0 gibi kullanımı kolay, ancak rüzgâraltına seyirde kullanıldığında sarılması öncesinde mandarın yeniden doldurulması gerektiği unutulmamalı. Elektrikli vinçleri olan gezi teknelerinde bu da çok kolay.

Üç farklı yelken kumaşıyla gezi teknelerinden süperyatlara farklı amaçla kullanılan yelkenli tekneler için de uygun
Üç farklı yelken kumaşıyla gezi teknelerinden süperyatlara farklı amaçla kullanılan yelkenli tekneler için de uygun

Helix Furling Gennaker üç farklı yelken kumaşıyla sunuluyor, bu nedenle aile gezi teknelerinden süperyatlara kadar teknelere uygun. Hepsinin kısa sürelerle toka ve sarılı tutulmasına izin veren hafif UV bandı opsiyonu var. Solaris üzerinde kullandığı örnek North’un NorLon dokuma RipStop Nylon kumaşıyla üretilmişti, daha büyük yatlar için ise hafif lamine kumaşlar sunuluyor. northsails.com