İlhan Koman ile 100 Yıl Sergisi açılıyor

İlhan Koman ile 100 Yıl Sergisi açılıyor

“İlhan Koman ile 100 Yıl Heykel Sergisi” bugün saat 18.00’de Bodrum Belediyesi Mausolos ve 1. Artemisia Sergi Salonlarında ve İlhan Koman Hulda Teknesi’nde açılıyor. Sergi 25 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

İlhan Koman ile 100 Yıl Heykel Sergisi 14 Ekim Perşembe günü saat 18.00’de, Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum Belediyesi Mausolos ve 1. Artemisia Sergi Salonlarında ve İlhan Koman Hulda Teknesi’nde açılıyor. 25 Ekim’e kadar devam edecek olan sergi, 12.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

17 Haziran 2021’de 100. doğum günü kutlanan İlhan Koman, geliştirdiği deneyleriyle, heykel, matematik, statik, alternatif enerji üretimi gibi alanlarda “değiştirilemez ya da tartışılamaz gibi görünen kuramlara meydan okuyarak” çağdaş Türk ve İsveç sanatında eşi benzeri görülmemiş eserler üretti.

Koman sanat eğitimine 1941’de İstanbul’da başlayıp 1947-1951 arasında Paris’te sürdürdü. Bağımsız olarak geliştirdiği alçı, taş, demir heykellerinde, insanın sanat aracılığıyla çevresiyle, doğayla ortaklıklar kurmasına odaklandı. Bodrum Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Koman’ı Koman yapan da onun sanatı, formlar, renkler, malzemelerden oluşan deneylerin ötesine taşıyıp, paylaşımcılıkla şekillenen erdemlere dayandıran hümanist yaklaşımıdır.” deniliyor.

Sanatçı, “Çocukluğundan itibaren çok iyi gözlem yapan, bunlara dayandırdığı deneylerinin sonuçlarını görsel, matematiksel, bilimsel değerlerle dışarı vuran bir sanatçı olan İlhan Koman, araştırmalarını en uç noktalara kadar götüren bir çalışma tutkusuna sahiptir. Onun birbirinden apayrı Türk, Fransız ve İsveç kültürlerini akıl almaz biçimde harmanlayarak oluşturduğu kültürlerarası yaşam, üretim ve paylaşıma açma süreçleri eşsizdir.” sözleriyle anlatılıyor.

Koman’ın Hulda’sı

Sergi alanı olarak kullanılacak olan M/S Hulda 25,36 metre uzunluğunda, 6.7 metre eninde, 2.70 metre derinliği olan, 145 ton ağırlığında, 395 metrekare yelken alanı olan bir tekne. M/S Hulda 1905’te Sjötorp Tersanesi’de inşa edilmiş.İlk sahibi bu yük teknesini İşveç’in batı kıyısında Dansö’de kargo taşımacılığında kullanmış. 1965’te Kerstin ve İlhan Koman tarafından satın alınıp detaylı bir restorasyondan sonra içinde yaşamak ve çalışmak amacıyla köklü olarak dönüştürüldü.

Komanlar, dostları, öğrencileri ile birlikte yazları Baltık Denizi’ndeki takım adaları gezerek, kışları Stockholm’ün Drottningholm semtinde demir atarak, Hulda’da gezgin bir hayat sürdürdüler. Bu gemi sanatçının birçok önemli deneyinin de çıkış noktasını oluşturmakta.

Hulda gemisi, Bodrum Sergisi’nden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum’dan İstanbul’a getirilerek İstanbul Haliç Tersanesi’nde koruma altına alınacak.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.