İstanbul’da rüzgar ambargosu

İstanbul’da rüzgar ambargosu

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü tarafından 15-16 Nisan tarihlerinde Caddebostan-Adalar parkurunda yapılması planlanan TAYK-FERCO Kupası, aşırı rüzgarsızlık nedeniyle yapılamadı.

Haber ve fotoğraflar: Osman Uğur

32 teknenin kayıt verdiği yat yarışında sabah saatlerinde parkura çıkan Utku Balkal başhakemliğindeki Yarış Komitesi uzun süre rüzgar bekledi. Daha sonra tehir flamasını toka ederek rüzgar beklemeye devam etti. Umutlar tükenince ise tehir altı halat flaması çekilerek yarışçıların karada bekleyebileceğini filoya bildirdi. Parkurda biraz daha rüzgarı bekleyen komite yarışa uygun hava olmadığı için 15 Nisan günü başka yarış yapılamayacağını filoya bildirerek yarışı abandone etti.

Hal böyle olunca gözler 16 Nisan Pazar gününe çevrildi. Fakat parkurda adeta dejavu yaşanıyordu. Önce tehir, sonra tehir altı halat, sonra tehir altı aydın flaması basılarak yarışların abandone edildiği günde bir gün öncesi yaşandı. Böylece rüzgarsızlık ve sıcak havanın parkurda hakimiyeti nedeniyle TAYK 2023 Trofesi 1.Ayak Yat Yarışları yapılamadı.

Rüzgarsız geçen iki günün ardından geriye parkurda hevesle ilk ayak yarışlarını bekleyen ekiplerin deniz üzerindeki fotoğrafları kaldı.