Kış güneşinde yarış

Kış güneşinde yarış

Tayk Sonbahar Kupasi2015 yılında Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün Yelken Federasyonu’nun katkılarıyla düzenlediği ilk yarış olma özelliğini taşıyan Sonbahar II Kupası, güneşli ama soğuk bir havada yapıldı. Ataköy Marina açığında rüzgâraltı-rüzgârüstü rotada yapılan yarışta ilk start düdüğü saat 10.40’ta çaldı. IRC1 ve IRC2’de toplam beş teknenin yelken bastığı yarışta geç start alan Moon&Star, bir turu daha varken finiş hattını kesince hanesine RET kaydı düşüldü.

Yarışın en heyecanlı anlarından biri de, şamandıra dönüşü yakınında Sahibinden.com-Flamenco ile Uniq2Go-Hangover arasında yaşandı. Yer kapma için birbirini rotanın dışına sürmeye çalışan ekipler, hem tekne tekneye hem de şamandıraya temas etti. Bu durum protestoya yansımazken skipperlar yarıştan sonra kadeh tokuşturarak yarış kurallarını değerlendirdi ve konu tatlıya bağlandı.

Yarışta küçük kazalar yaşansa da genel anlamda keyifli bir organizasyon oldu.Gün iki yarış olarak planlanmıştı ama ikinci yarışa sıra geldiğinde hava da düşmeye başladı. İlk grup için start işareti saat 13.00’da, IRC3, IRC4 ve Destek sınıflarına da 13.05’te verildi. İlk şamandıra dönüşlerinin ardından durumu değerlendiren Yarış Kurulu rota kısaltması yapıp yarış süresini uzattı. IRC1’de uzatmaya rağmen süresi içinde yarışı tamamlayan olmadı. IRC2’de ise sadece Arçelik Alize finişe ulaşmayı başardı.

IRC4’te yarışan Akfen-40 Plus, yarışı finiş şamandırasıyla komite botu arasından geçerek bitirmesi gerekirken ters tarafa yönelip komite botuyla sığlık şamandırası arasından geçti. Hatasını kısa zamanda anlayan ekip bu kez de balonu basıp finiş hattına gelirken komite botuna dokundu. Yarış, küçük hatalar, bol heyecan ve kış güneşi altındaki keyifli rekabetle son buldu. Osman Uğur

Deneyimli ekip Akfen-40 Plus yarışın en talihsiz ekibi oldu.