Ocak 2016 neler oldu?

Ocak 2016 neler oldu?

Osman Uğur - Parkur Notlarıİstanbul’daki yarış filosuna yeni ekipler katılmaya devam ediyor. İlaç firması Pfizer de çalışanlarından oluşan ekibiyle iddiasını konuşturacak. Pfizer-Hedef Yelken adıyla parkurda yerini alan ekip IRC 3’de yarışıyor.

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün yarışlarında görmeye alıştığımız Deniz Harp Okulu yarış teknelerinin, TAYK’ın ceza almasından sonra düzenlenen son iki yarışta olmaması dikkat çekti. Diğer kulüplerin düzenlediği yarışlara katılan DHO teknelerinin TAYK yarışlarına katılmamasının özel bir nedeninin olup olmadığı öğrenilemedi.

Uluslararası Yelken Federasyonu ISAF’ın adı World Sailing olarak değiştirildi. Söz konusu değişiklik 7-8 Aralık tarihlerinde Cenevre’de yapılan Dünya Yat Yarışı Forumu’nda, kuruluşun Başkan Yardımcısı Gary Jobson tarafından açıklandı. “Dünya yelkenciliğini bir devlet anlayışı ile yönettiklerini” belirten Jobson, “Artık bu yönetim şeklini terk etmemizin zamanı geldiğine inanıyoruz. Yelkenciliği bir şirket gibi yönetmeliyiz” dedi.

Toplamda 23 teknenin katıldığı İstanbul Yat Trofesi’nin son yarışı Salih Rıza Saray Kupası, Caddebostan açıklarında kurulan parkurda gerçekleşti. Yelken yarışı tarihinin en hızlı yat yarışı olarak rekorlar kitabına girmeye hak kazanan yarışta Borusan Racing Çılgın Sigma, rotasını 39 dakikada tamamladı. Bir tur eksik olarak daha kısa rotada yarışan IRC3’te Tüpraş Alize 28 dakikada grubunda ilk finişi yaptı. Son tekne yarışı 43 dakikada bitirdi.