Korsanların mücadelesinde galip kurayla belirlendi

Korsanların mücadelesinde galip kurayla belirlendi

Siyah İnci - Yat Pirat Savaşları Start

Dergimiz Motorboat & Yachting ile TYF Pirat Komitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Siyah İnci – Pirat Yat Savaşları’nın ikincisi 28 Ekim Pazar günü İstanbul Yelken Kulübü ev sahipliğinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul İl Temsilciliği himayesinde gerçekleştirildi.

Hava tahminleri yarışın 8 – 10 knot rüzgârda, ideal bir havada yapılacağını gösteriyordu. Ancak hava tahminleri yarış günü geldiğinde farklılık gösterdi ve yarışlar beklenenden düşük rüzgârda gerçekleştirilebildi.

Bu yıl katılımın ilk yıla göre yüzde 50 oranında arttığı organizasyonda tekne sayısı dörtten altıya çıkartılırken yarış sayısı da 11’den 15’e yükseltildi. Böylece tüm katılımcıların üç kez start alması ve üç yarıştan toplanacak puanlara göre de önce yarı final ve sonrasında ilk üçe giren ekipler arasında final yarışının yapılması planlandı. Yarışlara 24 pirat ve 24 yat olmak üzere toplam 48 yarışçı kayıt verdi.

Siyah İnci - Yat Pirat Savaşları Parkur
Siyah İnci – Yat Pirat Savaşları Parkur

Pazar günü 2-3 knot esen havada ilk tur yarışları başladı. İkinci tur yarışları yapılacağı sırada hava düştü. Karaya dönen ekipler rüzgâr beklemeye başladı. Öğleden sonra yönünü değiştiren rüzgâr tazeleyince yarış komitesi zaman kaybetmeden yeni parkuru kuruldu. Parkur kurulurken rüzgârın yine etkisini kaybedebileceği düşünülünce ilk dört yarışın birincileri ve kurayla belirlenen iki teknenin direk final yarışı yapmaları kararlaştırıldı. Hızla verilen startın ardından rüzgâr durunca final yarışı abandone edildi. Böylece olumsuz rüzgâr nedeniyle 2018 Siyah İnci – Pirat Yat Savaşları yapılan dört yarışla tamamlandı.

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları
Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları dereceye giren ekiplere Decathlon ve Dexter’dan hediye çekleri verildi.

Büyük korsan kura ile belirlendir

Final yarışı yapılamayınca 2018’in en iyi korsanını final yarışı yapan altı tekne arasında kurayla belirledi ve buna göre aşağıdaki gibi sonuçlandı.

Birinci: Güney Kaptan / Alican Barut
İkinci: Şükrü Sanus / Şükran Albayrak
Üçüncü: Tuluğ Edige / Sami Uslu

48 yarışçının mücadele ettiği Siyah İnci – Pirat Yat Savaşları’nda yarışı izlemek için yaklaşık 300 kişi İstanbul Yelken Kulübü’nde buluştu. Eker Süt Ürünleri’nin lezzetli kahvaltı ve Nescafe’nin kahve ikramları yarışçılarla izleyicilere gün boyu sunulurken, Narr Headwear’ın hediyesi Siyah İnci özel tasarım boyunluklar yarışa renk kattı. Yarış ödül töreninde dereceye giren yarışçılara Decathlon ve Dexter firmalarına ait hediye çekleri ödül olarak verildi.

Siyah İnci - Yat Pirat SavaşlarıYarışların planlandığı gibi yapılamamasına rağmen günün sonunda tüm yarışmacı ve konukların yüzleri gülüyordu. Piratçılardan Çağlan Kuruner’in orsa şamandırasına çarpınca kıyıdaki tüm izleyenlerden aldığı alkışlı tezahürat ve tecrübeli Piratçı Tuluğ Edige’nin start sırasında rüzgarsızlık nedeniyle rakiplerinin arkasında start hattı üzerinde hareketsiz kalınca izleyicilerden aldığı “Tuluğ abi start verildi! Başla hadi başla!” neşeli tezahüratlar 2018 Siyah İnci –Pirat Yat Savaşları’nın akılda kalan anları olarak hafızalarda yerini aldı.

Yarış koordinatörü Emre Ayan bu yıl gerçekleştirilen Siyah İnci kupasına destek veren tüm sponsor ve yarışmacılara teşekkür ettikten sonra önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek kupanın yine Ekim ayı içinde muhtemelen daha fazla tekne ve daha kalabalık bir yarışmacı sayısı ile yapılmasının planlandığını belirtti.

Albüm:

 

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.