Azimut Grande 32 Metri

Azimut Grande 32 Metri

Kusursuz hatları ve öne çıkan pek çok özelliğiyle Azimut Grande 32 Metri, kuşkusuz bu yılın en yenilikçi tekneleri arasında.

Yazı: Kadir Pirasoğlu
İtalyan tersane Azimut Yachts, yenilikçi özelliklere sahip Grande serisine bu yıl 25 ve 32 metre olmak üzere iki yeni model daha ekledi. Rekabetçi mini süperyat pazarındaki yeni modellerin dünya prömiyerleri Cannes’da yapıldı. Serinin 35 metrelik amiral gemisi inovasyonu ve mükemmel uygulamasıyla 2018 Motor Boat Ödülleri’nde “Özel Yapım Tekneler” sınıfında yılın teknesi seçilerek 32 Metri’nin güçlü bir başlangıç yapmasını sağladı. 32 Metri’yle ilgili Azimut Yachts marka müdürü Federico Lantero, “32 metrelik bir teknede bulunmayan özellikleri sağlamak için mükemmel bir yol arıyorduk, ortaya öncü özellikteki yeni teknemiz 32 Metri çıktı” diyerek yeni serinin önünün açık olduğunu vurguluyor.

Stefano Righini’nin çizgilerini taşıyan model Lantero’nun sözlerini doğrulayan cesur ve kusursuz dış hatlarıyla dikkat çekiyor. Azimut 32 Metri ’nin sportif üst yapısı tamamen karbon fiberden üretiliyor. Bu sadece performansla değil, aynı zamanda konforla ilgili bir ayrıntı. Karbon fiber ağırlık dağılımını ve merkezini aynı çizgide tutarken içeride daha fazla hacme sahip olunmasını sağlıyor. Achille Salvagni tarafından tasarlanan iç mekânlarda basit bir dekorasyondan kaçınılırken kesintisiz mekânsal unsurlar yaratan bir iç plan yaratılmış.

Achille Salvagni, iç mekanlarda basit bir dekorasyon yerine kesintisiz mekânsal unsurlar yaratan bir iç plan yaratmış.
Achille Salvagni, iç mekanlarda basit bir dekorasyon yerine kesintisiz mekânsal unsurlar yaratan bir iç plan yaratmış.

Tekneye açıldığında bir Beach Club’ a dönüşen hidrolik kapak üzerindeki yüzme platformundan ya da pasarella yardımı ile geçiliyor. Ana güverte katında havuzluk salonun bir uzantısı olarak tasarlanmış. Havuzlukta U şeklinde geniş oturma grubu ve yemek masası yer alıyor. Havuzluğun altında sancak bordadan girişi olan bir tender botun ve jetski’nin rahatlıkla girebileceği garaj bulunuyor. Tik kaplı havuzluktan salona geçiş parçalı kayar cam kapıyla yapılıyor. Salonun girişinde bir ev ortamı sunan, karşılıklı yerleştirilmiş oturma gruplarının ve orta sehpanın bulunduğu dinlenme bölümü, hemen ilerisinde sekiz kişilik şık yemek masasının yer aldığı yemek bölümü var. Yemek masasının her iki yanında alt tarafı servis takımları için ayrılmış komidinler konumlandırılmış. Salonda işlevsel ve konforlu mobilyaların kullanıldığı sade bir düzen tercih edilmiş. Kullanılan geniş camlar tüm mekânlarda olduğu gibi salonun da gün ışığından en üst seviyede yararlanmasını sağlarken gizli aydınlatmalar ve tasarım abajurlar karanlık ortamda sıcak bir ortam yaratılmasına imkân veriyor.

İLETİŞİM: Azimut Türkiye (Karina Marine Group)

Azimut Grande 32 Metri test yazısının devamını Kasım 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.