Azimut Grande Trideck

Azimut Grande Trideck

Azimut’un yeni Grande Trideck’i zarif bir profil, son derece verimli bir gövde ve harika bir iç dekorasyon stiline sahip.

Azimut’un 100 ft’lik ilk teknesini piyasaya sürmesi üzerinden 25 yıl geçti, dolayısıyla tersanenin bu konudaki bilgi ve birikiminden rahatlıkla söz edebiliriz. Yeni Trideck radikal iç dekorasyonu ve dalga yarıcı pruvasıyla bugüne kadar inşa ettikleri en büyük tekne ve çığır açan 115ft’lik Grande 35M’nin izlerini takip ediyor.

Azimut Grande - Beach Club
Aşağıdaki beach club deniz seviyesinde cazip bir dinlenme alanı.

35M gibi, yeni amiral gemisinin önceki Azimut modelinde son derece etkili olduğunu kanıtlamış dalga yarıcı –benzer boyda ancak çok daha eski Azimut 116 ile kıyaslandığında yakıt verimliliği fevkalade olan- gövdesi Perluigi Ausonio tarafından tasarlanmış. Ancak, Ausonio’nun “deplasmandan planing’e” konseptinin ikinci jenerasyonu olarak adlandırılan Trideck’in deniz mimarisi, uzun su hattı ve neredeyse suya batmayan kıç bölümleriyle bu geçiş hızlarındaki verimliliği artırmayı hedefliyor. Azimut, bu nedenle 35M’den üç metre daha uzun ve 35 ton daha ağır olan Trideck’in 19 knot üzeri süratlerde yakıt sarfiyatının aynı olduğunu ve 15 knot’ta yüzde 15 yakıt verimliliği sunduğunu belirtiyor. Geleneksel çeneli tasarıma sahip 116 ile kıyaslandığında ise yeni model yaklaşık 12 knot olan deplasman süratlerinde yüzde 40 daha verimli olduğundan, uzun menzilli seyirler için mükemmel.

Belli ki yakıt verimliliği Trideck’in en önemli önceliklerinden. Her ne kadar hibrit yeteneği olduğunu iddia etmese de teknedeki 130kWh lityum-iyon depolama aküleriyle, klima, stabilizatörler ve diğer cihazların kullanımına bağlı olarak demirdeyken dört ila sekiz saat sessiz ve emisyonsuz “otel modu” sunuyor.

Güverte ve üst yapı kalıplarında bolca karbon fiber kullanılması yalnızca ağırlıktan tasarruf sağlamakla kalmıyor -Azimut’un belirttiğine göre geleneksel fiberglastan altı ton ya da yüzde 30 daha hafif- ayrıca ağırlık tasarrufunun önemli bir kısmı su hattının epey üzerinde yapıldığından stabilizasyonu artırıyor.

Azimut Grande Triidecek inceleme yazısının devamını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.