Yakıt filtreleri nasıl değiştirilir?

Yakıt filtreleri nasıl değiştirilir?

Bir gün bir yakıt filtresi değiştirmek zorunda kalacağınız neredeyse kesin ve bu zaruriyet muhtemelen denizdeyken hasıl olacak, bu nedenle bu senaryoyla karşılaşmadan önce daha uygun şartlarda pratik yapmanızda yarar var.

Tüm dizel makineli teknelerde her bir makine üzerinde bir set yakıt filtresi bulunur. Bunlar yakıt sistemindeki kirleri tutar ve makinenizin sorunsuz çalışmasını sağlar, ancak tek bir kalitesiz yakıt dolumu veya zamanla kir ve su birikmesi filtrelerinizi tıkayabilir. Neyse ki filtrelerin değişimi görece kolaydır. Bir gün filtre değişimi yapmak zorunda kalabilirsiniz, bu nedenle farklı senaryolarla karşılaşmadan önce uygun şartlarda pratik yapmakta yarar var.

Yakıt sistemlerinin çoğunda sistemin bir bölümündeki su ve daha büyük partikülleri ayırmak için kaba bir filtre yer alır. Bundan sonra ince filtre gelir ve bu genellikle makinenin üzerinde bulunur. Yakıt sorunları genellikle devirde dalgalanmalar şeklinde kendini gösterir; makine devri yükselir ve alçalır veya devri artırmak istediğinizde bu hemen gerçekleşmez. Bununla karşılaştığınızda öncelikle kaba filtrede su olup olmadığını kontrol edin. Bu genellikle filtrenin en altında bulunan küçük bir vana veya cıvatanın gevşetilmesiyle ve burada ne toplanmışsa tahliye edilmesiyle yapılır. Sadece az miktarda su ve kir çıkıyorsa ve devir sorunu çözülmüyorsa filtre elemanının değiştirilmesi gerekli olabilir.

Filtreleri değiştirmek için öncelikle yakıt kesici vanayı bulun ve kapatın. Kartuş tipi filtreler için bir filtre anahtarına veya diğer tipler için bir anahtara, ayrıca temiz beze, yeni filtrelere, yakıta dayanıklı eldivenlere, eski filtre ve taşan yakıt için de bir kaba ihtiyaç olacaktır.

Filtre türüne bağlı olarak kartuşun tamamını veya içindeki elemanı değiştirmeniz gerekecektir. İkincisi için üst kısım açılmalı, eleman dikkatle dışarı alınmalı ve yeni eleman contalarla birlikte değiştirilmeli ve tekrar kapatılmalıdır. Bir filtrenin açılmasıyla sisteme hava girer, bu hava makinenin yeniden çalışabilmesi için sistemden atılmalıdır. Bunun için yakıt pompasını ve bunun besleme pompasını bulmanız gerekir. Yakıt devresini izleyerek genellikle bunların makineye ulaştığı yerde yakıt pompası ve besleyicisi bulunabilir. Besleyici, yakıt pompalamanın manuel yoludur. Bu bir kol, bir körük ve hatta gevşetip dışarı çekeceğiniz mini bir bisiklet pompasına benzer bir piston olabilir.

Yakıt filtresi değişimi yazısının devamını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.