Açıkdeniz yarışına hazırlık

Açıkdeniz yarışına hazırlık

Açıkdeniz yarışı kaptanı ve solo okyanus yarışçısı Dee Caffari, yarış öncesi ipuçlarını Yachting World editörü Andy Rice ile paylaşıyor.

Dee Caffari büyük bir açıkdeniz yarışına hazırlanmanın daimi bir süreç olduğuna inanıyor. “Hazırlık her şey demektir; ben en önemli beş ipucunu üç bölüme ayırıyorum: rota, tekne ve insanlar” diyor. Rolex Fastnet Race gibi üst düzey bir yarış için hazırlanırken, bunun öncesindeki tüm Manş ve RORC açıkdeniz yarışları zayıflıklarınızı belirlemek ve gidermek üzere bir plan yaratmak için eşsiz fırsatlar sunar. “Yarış sonlarında yapacağınız genel değerlendirmelerden çok şey öğrenirsiniz; fakat bu değerlendirmeler iki gün boyunca çok çalıştığınız ve muhtemelen çok yorgun hissettiğiniz için genellikle ihmal edilir veya üstünkörü yapılır” diyor Caffari. “Gelgelelim, değerlendirme süreçleri hem doğru yaptıklarınız hem de yanlışlarınız üzerine düşünme fırsatı yakaladığınız süreçlerdir ve bu aşamada çıkardığınız dersler paha biçilmezdir. Yanlışlarınızı çalışarak bu yanlışlara yol açan faktörleri düzeltebilir; doğrularınızı çalışarak özgüven kazanıp, bu doğruları geliştirmek üzere bir hareket planı oluşturabilirsiniz.”

Dee Caffari, farklı senaryolar için olayın sıcaklığı esnasında yapılması gereken şeylerin bir kılavuzu olarak kullanacağı listeler geliştiriyor: “Bu listeleri yorulduğunuzda veya üzerinizdeki baskının arttığı durumlarda başvurmak için hazırda bulundurmak çok işe yarar.”

Açıkdeniz yarışına hazırlık yazısının devamını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.