Dünyanın ilk elektrikli trawlerı

Dünyanın ilk elektrikli trawlerı

İlk seri üretim elektrikli trawler olmak üzere yola çıkan Eegle 20m, dizel makineli rakipleriyle kıyaslanabilir sürat ve menziliyle dikkat çekiyor.

Silent Yachts elektrikli gezi katamaranlarıyla yolu açmış olabilir, ancak şimdi İsviçreli bir yatırımcı tek gövdeli tutkunlarını ilk akü enerjili trawler ile kendine çekmeyi umuyor. Önceki müşterileri arasında Rodman, Horizon ve Nuva Yachts gibi isimler bulunan İspanyol inşa mühendisleri Bravo Yacht Design tarafından tasarlanan tekne, 20kt maksimum sürat ve yalnızca elektrik gücüyle 80 deniz mili menzile sahip 20m (65ft) bir trawler. Daha uzun seyirlerde, benzinli bir jeneratör menzili normal gezi sürati olan 7,5kt için 1600 deniz miline kadar uzatabiliyor. İlk tekne Martinez Construction Navale adlı Fransız tersanesinde inşa halinde ve gelecek yıl denize inmesi bekleniyor.

Eagle 20m
Baş tasarımcı Tia Simo’ya göre, trawler stili elektrik uygulamaları için özellikle uygun. Kısa salması 600kWh kapasiteli lityum iyon akülerin su hattı altında omurga hattına yakın taşınmasına olanak veriyor. Bu alçak ağırlık merkezi son derece dengeli bir tasarımı mümkün kılıyor ve yalpayı en aza indirirken standart kanat tipi dengeleyicilerin verimini daha da artırıyor. Dört kompakt 150kW elektrik motoru büyük dizel makinelere göre çok daha az yer kaplıyor ve bot garajı zemini altına monte edilebiliyor. Karmaşık soğutma sistemleri veya günlük makine kontrolleri endişesi ortadan kalktığından geleneksel bir makine dairesine gerek kalmıyor ve alt güvertenin neredeyse tamamı yaşam mahallerine ayrılabiliyor.

Her bir çift motor tek bir şanzımana ve şafta bağlı. Deplasman modunda her bir şaft için yalnızca tek bir motor çalışıyor ancak kısa süreli güç artırımlarıyla yarı kayış konumuna geçişlerde ikinci motor devreye girebiliyor. Gövde 7,5kt veya 18kt süratte en verimli olacak şekilde tasarlanmış.

Eagle 20M inceleme yazısının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.