Elektrikli rüyalar

Elektrikli rüyalar

Tekne fuarlarının dönüşü elektrikli bir tekne isteyenler için hiçbir dönemde bu kadar fazla seçenek olmadığını bir kez daha kanıtladı; peki üreticiler, marinalar ve tüketiciler elektrikli geleceği kucaklamaya hazır mı?

Sonbahar fuarları, motorbotlarda elektrik uygulamalarının 10 yıl sonra karşılaşılacak bir gelecek teknolojisi olmadığını, hatta tam da bugün gerçekleşmekte olduğunu açıkça gösterdi. 25ft su kanatlı spor teknelerden 59ft katamaranlara kadar elektrik enerjisi halihazırda burada ve burada olmaya devam edecek.

Düşük hacimli tersaneler Rand, X Shore ve Frauscher gibi isimlerle elektrikli bir alternatifin mümkün olduğunun kanıtlanmasında başı çektiler. Diğer yandan, bugün endüstride bazı dev ana akım isimlerin nöbeti devralmaya başladığını görmek de heyecan verici. Örneğin, Cannes fuarında Beneteau Group 2018 yılında satın aldıkları Delphia serisinin 2022’de suya inecek tamamen elektrikli ilk modellerin ardından 2024 yılında tümüyle elektrikli olacağını duyurdu. Greenline sektördeki en köklü elektrikli tekne üreticisi, ancak 2020 yılı üretimlerinin yalnızca yüzde 10’unun safkan elektrikli teknelerden oluştuğunu söylüyor. Greenline’ın ana firması SVP Yachts Satış ve Pazarlama Sorumlusu Luca Raumland “Ağır orta boy kamaralı gezi tekneleri üretimi bizi sorunlu bir konuma getirdi” diyor, “Alıcının beklentisi bugün mümkün olandan çok daha yüksek. Yalnızca 10kt yapabilen 30-40ft kamaralı bir tekne satın almak için gerekli parayla vedalaşmaya istekli müşteri çok az sayıda. Doğal olarak 100 deniz mili boyunca 22kt süratte seyir yapacak bir Greenline 40 üretebiliriz, fakat bunun için iki adet 200kW elektrik motoru ve bir akü dağı gerekir, bu nedenle maliyet 60ft ve üstü dizel tahrikli bir tekneyle aynı olur, bunu satmak hiç de kolay değil.”

TAK ÇALIŞTIR

Kısa vadede, küçük günübirlik tekneler elektrik dönüşümüne en uygun uygulamalar olarak görülüyor ve buna öncülük eden birkaç İngiliz firma mevcut. Yarış ve eğlence için yelkenli tekne üretiminde verimli bir isim olan RS, Southampton fuarında Pulse 63 elektrikli RIB modelini sergiledi ve bir seri modelde beş yıl içinde yıllık 1000 elektrikli tekne üretmek gibi bir hedefe sahip. RS hafif ve verimli yelkenlileriyle tanınıyor ve 6,30m (20ft 7in) boyda, maksimum sürati 23kt olan, 15kt süratle 40 deniz mili menzile sahip ve yaklaşık 80 bin Pound fiyatlı bir RIB olan Pulse modelinin üretiminde bu uzmanlık çok önemli rol oynamış.

RS RIB’lerinin ticari yöneticisi Jon Partridge elektrikli tekne üreticilerinin ilerlemesinde sloganlarının “yolculuğun keyfini çıkarın” olacağına inanıyor. “Küçük spor tekne sahiplerinin davranışlarında 30-40kt ile yol almaktan 15-25kt civarında seyir yapmaya doğru bir kayma olacağını düşünüyoruz” diyor, “birçokları için bir motorbotta 40kt süratle gitmek oldukça rahatsız edici ve maksimum süratten tekne hareket halindeyken onu kullanabileceğiniz konforlu gezi süratine doğru bir yaklaşım değişimini görebiliyoruz.”

Elektrikli rüyalar inceleme yazısının devamını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.