Ordu’da dalga sörfü

Ordu’da dalga sörfü

Mellow Turkey, Ordu Perşembe’de sörf eğitimi veren, sörfün yanı sıra yoga, sanat gibi pek çok aktiviteyi bir araya getiren yeni nesil bir sörf merkezi. Karadeniz’de sörfü, Sri Lanka ayağını ve sörfle nelerin değişebileceğini Mellow’un kurucularından Deniz Toprak anlattı.

Yazı: Betül Usta

Sörf, yoga, sanat ve dijital göçebelik gibi yeni dönemin yükselen aktivitelerini bir araya getiren Mellow, Sri Lanka temelli bir oluşum. Mellow Turkey ise Ordu, Perşembe’de konumlanmış durumda. Belki de sörfle yan yana hiç düşünmediğimiz Karadeniz’de sörf kültürünün kök salmasına öncü oluyorlar. Mellow Turkey, başta sörf dersleri vererek başlasa da sörfün onlar için bir yaşam şekli olduğunu vurguluyorlar.

Mellow Turkey kurucusu Deniz Toprak
Mellow Turkey kurucusu Deniz Toprak

Mellow’un kurucularından Deniz Toprak “Bizim büyük bir sorumluluğumuz var. Ordu’da ve Karadeniz’de doğayla ve denizle iç içe nesiller yetiştirmenin heyecanı içindeyiz. Bu hem Ordu’ya değer katıyor hem buradaki insanların bakış açısını değiştiriyor” diyor. Danstan yogaya, sanat aktivitelerinden tırmanışa kadar kişilerin kendilerini ifade edecekleri bir platform olmaya, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden insanlar ağırlayarak kültürel dönüşüme katkı sağlamaya çalışıyorlar.

Deniz Toprak, eğitim ve kurumsal çalışma hayatı boyunca hep daha yukarıyı hedefleyen bir koşturmacanın içinde olmuş. Lise yıllarından beri tek başına seyahat eden, gönüllülük çalışmalarına katılan Toprak, hep sade bir yaşama özendiğini söylüyor. 2015 yazında dalga sörfüyle daha yakından ilgilenmeye başladıktan sonra hayatında birçok şey eskisi gibi olmamış.

Mellow’un hikayesi de böyle başlamış. Mellow’u kurarken, Deniz ve Roksan’ın hayalleri, “Her gün suda olabilmek, sörf yapabilmek hatta bunun üzerine sürdürülebilir bir yaşam kurabilmek” olmuş. Uzun süre tüm bunları bir araya getirebilecekleri, bir model oluşturacakları o “büyüleyici yeri” aramışlar. Sonunda Sri Lanka’yı bulmuşlar.
“2017’de Sri Lanka’da başladığımız bu yolculuk hiç hayal edemeyeceğimiz bir noktaya geldi. Binlerce misafirimizle sörf tutkumuzu paylaştık. Konserler, festivaller, coliving (yeni nesil ortak yaşam alanı) vs. derken çok tatlı bir topluluk oluşturduk. Herkesin hayallerini, ilgi alanlarını ve tutkularını paylaştıkları benzersiz bir ortam yarattık.” diyor Toprak.

ORDU’DA İLK ADIM

Sri Lanka’da geldikleri noktadan mutlu olan Mellow ekibi, 2020 yazında, bir sonraki adres için doğru bir yerde olduklarını düşünmüşler. “Sri Lanka’da kurduğumuz düzenden aldığımız ilhamla Ordu’da bir şeyler yapma hayalim artık bir sorumluluğa dönüşmüş gibi hissettim. Asıl soru şuydu: Ordu’da bizi heyecanlandıracak dalgalar var mı? Acaba burada dalga sörfü tutkumuzu paylaşabildiğimiz yeni bir nesil yaratabilir miydik? Babaannemin köy evine 15 dakika uzaklıkta dünya standardında dalgalar keşfedince heyecanımız arttı.”

Ordu’da dalga sörfü yazısının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.