Otopilot modları

Otopilot modları

Otopilotların çoğu farklı çalışma modları sunar ve en iyi performansı yakalamanın yolu bunlardan hangisini kullanacağımızı bilmekten geçer.

YAZI: Pip Hare

Otopilotuma yelken planı ve ağırlık dağılımıyla aynı şekilde bakarım: sürekli ayarlanması ve izlenmesi gereken bir değişkendir. Bu yalnızca iyi rota tutma ve sürat konusunda işe yaramakla kalmaz, enerji tüketimini de optimize eder.

İki bölümlük bu yazının ilkinde farklı otopilot modlarına ve bunları ne zaman kullandığıma değineceğiz.

PUSULA MODU

Bu normalde çalışmaya başladığında bir otopilotun ayarlı olduğu moddur. Ünite bir pusula rotasını izler. Bu modu makine seyirlerinde, beyaz yelkenlerle apaz ve dar apaz seyrinde ve tüm yelken değişimlerinde kullanın. Pusula modunu ayrıca havanın değişken olduğunda veya orsa seyrinde zorlu deniz şartlarında tercih ederim. Bu şartlarda pusula modu kullanılıyorsa yelkenlerinizi rüzgâr yönündeki değişikliklere daha fazla toleranslı olabilmeleri için daha esnek şekilde trim etmelisiniz. Bunun için büküm kullanın, flok arabalarını geriye alın, pupa palangasını boşlayın ve anayelken ıskota arabasını yukarı getirin. Bu trim yelkenlerde güç kaybı olmadan daha geniş rota değişikliklerine izin verecektir.

RÜZGÂR MODU

Otopilot, rüzgâr modundayken verilen bir rüzgâr açısına dümen tutacaktır. Bu modu orsada düzeltilmiş sürat ve yumuşak bir yelkenle (balon veya Code 0) rüzgâr kemerenin gerisindeyken veya apazda tercih ederim. Normalde bir gerçek rüzgâr açısına veya hissedilen rüzgâr açısına dümen tutma seçeneği vardır. Genel kural olarak, gerçek rüzgâr açısı 70 derecenin üzerindeyse gerçek rüzgârı, bunun altındaki açılar içinse hissedilen rüzgâr açısını seçin.
Rüzgâra karşı hissedilen rüzgârı ve rüzgâraltına gerçek rüzgâr açısını kullanmak pilota doğru sağanak tepkileri verme şansı tanır; bu sayede sağanaklarda yükselirken rüzgâraltına seyirde kavançadan kaçınılabilir. Artık modern otopilotlar gerçek ve hissedilen rüzgâr seçimini sizin için yaptıkları bir “oto” rüzgâr moduna sahipler, makine normalde gerçek 91 derece üzerinde diğer moda geçer. Bu, otopilotu standart ayarında bırakmak için kötü bir ayar değildir, ancak sağanaklı koşullarda Code 0 gibi güçlü bir yelkenle dar apaz seyrindeyseniz, gerçek rüzgâr moduna geçişi daha yüksek bir açıya almanız daha avantajlı olabilir.

Otopilot uygulamaları yazısının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.