En popüler navigasyon uygulamaları

En popüler navigasyon uygulamaları

Tablet ve akıllı telefonda bir navigasyon uygulaması taşımanın sunduğu rahatlık hepimizin malumu; peki iyi bir yelkenli deneyimi için en iyi navigasyon uygulaması hangisi? Bruce Jacobs test ettiği uygulamaları yazıyor.

Telefonunda en azından bir navigasyon uygulaması olmayan bir yelkenci görmek bugünlerde giderek nadir rastlanan bir olay; benzer şekilde, tabletler de giderek artan sayıda teknede MFD’lere tercih ediliyor. Bu seyir bilgilerinin bu kadar kolayca el altında ve bu kadar taşınabilir olması çok iyi fakat uygulamalar değişen derecelerde başarılı performanslar sunarken, farklı kullanıcı alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına da değişen seviyelerde karşılık sunabiliyorlar.

Yelkenciler motoryatçılardan farklı bilgilere gereksinim duyar. Havanın güneşli olup olmayacağını bilmek herkesin işine yarar, fakat örneğin yelkenciler gelgitin onlardan yana mı yoksa onlara karşı mı olduğunu bilmeye daha çok önem verir. Bununla birlikte, rüzgâr yönünün ne olacağını bilmeleri gerekir ve rüzgâr açısının faydalanılabilir olup olmayacağına, civarda görülmesi gereken restoranlar bilgisinden çok daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Bu yazıda en popüler navigasyon uygulamalarına (C-Map, iNavx, iSalor, Navionics+, Savy Navy, Seapilot), özellikle bir yelkencinin gözünden baktık ve yelkenlilerde daha yararlı olacaklar ve motoryatçılara bırakılacakların altını çizdik.

Bir uygulamanın ilk sırada gelen en önemli avantajı; nerede olduğunuzu güncel haritalar üzerinde bir MFD’nin maliyet ve sabit konumu olmadan anında göstermesidir. Test ettiğimiz her uygulama bu önemli fonksiyonu taşıyor ve sonuçta her biri iyi bir temel kullanım sağlıyor. Bunun ötesinde, bu uygulamaların çoğunluğu özel motoryat kullanıcıları düşünülerek geliştirilmiş. Makine seyriyle geçecek kısa günlük gezilere veya belki oldukça iyi bilinen sularda balık tutmaya odaklanmışlar. Rüzgâr, gelgit ve akıntı bu senaryolar üzerinde havanın güneşli veya demir yerinin erişilebilir olup olmadığının ötesinde pek bir rol oynamıyor.

HIZLI VE GÜVENİLİR

Birçok yelkenciyle konuştuktan sonra, evrensel beklentinin bir uygulamanın kullanıcı dostu bir arayüzde hızlı ve güvenilir veri üretmesi olduğu açıkça görülüyor. Zum ile büyütüp küçülttüğümüzde mantıklı seviyelerde detaylar gösteren, özellikle vektör haritaları tarafından saklanan tehlikeleri görmemiz için daha fazla zum yapmamız gerektiğinde bizi uyaran haritalar istiyoruz.

Sonra, rüzgâr ve akıntı gibi gerekli verilerin anında erişilebilir ve harita üzerine taşınabilir olmasını istiyoruz. Ve süratle bir noktanın mesafe ve kerterizini ölçebilmek istiyoruz. Ancak, bazı kullanışlı uygulamalar mevcut olsa da, tüm bu hizmetleri sunabilen bir uygulama yok. AIS, tekne verileri, otomatik rota çizimi ve daha fazlasının eklenmesi çok iyi, ancak temel seviyede fonksiyonlar öncelikli olmalı.

Navigasyon Uygulamaları yazısının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.