Eski dümen tutma işi bitti

Eski dümen tutma işi bitti

İlki İtalya’da, ikincisi ise bu yıl Göcek’te düzenlenen Sanlorenzo Captains Academy’nin amacı, Türk ve yabancı uzmanların verdiği eğitimlerle Sanlorenzo kaptanlarının profesyonel donanımlarına katkı sağlamak. Projenin fikir sahibi Trio Deniz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu ile yat kaptanlığını ve geleceğin teknelerini konuştuk.

Röportaj: Selcen Tanınmış

Sanlorenzo Captain Academy - Murat Bekiroğlu
Sanlorenzo Captains Academy’nin fikir sahibi Murat Bekiroğlu

23-26 Kasım tarihlerinde Göcek’te düzenlenen Sanlorenzo Captains Academy’de Sanlorenzo Yachts’ın Microsoft ile ortak geliştirdiği bir kaskın da tanıtımı yapıldı. Bu kask sayesinde tersaneyle direkt temas kurabilecek olan kaptanın kaskındaki ekrana bilgiler yansıtılabilecek, merkezdeki mühendisler kaptanın gözünden tekneyi inceleyebilecek… Kulağa fütüristik bir girişim gibi gelse Trio Deniz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu’nun da dediği gibi “Eski dümen tutma işi bitti artık. Şu anda sanal gerçeklik konuşuyoruz.”

Sanlorenzo Captain Academy sizin yaratıp geliştirdiğiniz bir proje. Özellikle Türkiye’de bu alanda kalifiye isimler bulmanın zor olduğunu düşünürsek, çok mühim. Siz ilk adımı atarken neler düşünmüştünüz?
Sanlorenzo ile işbirliğimiz 2011 senesinde başladı. Sattığımız tekneler 24 metreden 40 metrelere çıkınca Türkiye’de tekne kaptanı ve personel eksikliğini gördüm, bu personellerin nitelik eksikliğini farkettim. O yüzden ilk başlarda büyük teknelerde yabancı kaptanlarla çalıştık. Bizim kaptanların çoğunda İngilizce problemi var, teknik bilgi ve eğitimi yeterli değil. 2017’de bu konuyu Sanlorenzo Yönetim Kurulu Başkanı Massimo Perotti’ye açtım. O da çok sevindi ve o yıl Türkiye’den 17 kişilik bir ekibi İtalya’ya götürdük ve bir haftalık eğitim programı yaptık orada. Benim düsturum, yaptığım işin en iyisini detayına kadar öğrenip bunu da öğretmek. Sanlorenzo’yu satmak istiyorsam Sanlorenzo’nun DNA’sını bilmeliyim. Bu tekneyi kullanan arkadaşlara da bu eğitimi vermek için yola çıktım. Her yıl 10’a yakın Sanlorenzo geliyor Türkiye’ye. Hizmet verdiğimiz tekne adedi artınca bunu daha geniş ve detaylı bir eğitime çevirmek istedik. Türkiye’de bu yıl 70 katılımcıyla bunu yaptık. Sadece Sanlorenzo kaptanlarını aldık ama üzülerek yaklaşık 30 kaptanı da geri çevirdik.

Sanlorenzo Captains Academy
Sanlorenzo Captains Academy’nin amacı, Türk ve yabancı uzmanların verdiği eğitimlerle Sanlorenzo kaptanlarının profesyonel donanımlarına katkı sağlamak.

Bu eğitim aynı zamanda ücretsiz. Bunun başka bir örneği yok bildiğim kadarıyla.
Burada ciddi bir finansal yük var, bunun altına ben giriyorum, bir kısmına da Sanlorenzo destek veriyor. Kaptan arkadaşlarımıza şu mesajı vermek istiyoruz: “Siz bizim için değerlisiniz, bizim düsturumuz doğruluk, iyi niyet, güzel ahlak. Biz akçeli işlere girmeyiz, gireni de sevmeyiz. Saygı-sevgi çerçevesinde biz sizlere olabildiğince bilgiyi aktaracağız.” Kaptan arkadaşlarımız sezon içerisinde zor şartlarda çalışıyor. Uzun saatler, sıcak ortamlarda çalışıyorlar, dar alanlarda kalıyorlar. Bu etkinliği biraz da bunları düşünerek düzenledik. Güzel bir tesiste, yemek menüsüne kadar düşünerek yaptık. Michelin kalitesinde servis verildi burada.

Sanlorenzo Captains Academy’nin fikir sahibi Murat Bekiroğlu röportajının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.