Yelkende cinsiyet eşitliği

Yelkende cinsiyet eşitliği

World Sailing cinsiyet eşitliği için adımlar atmaya devam ediyor. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları, yelken disiplininde üç önemli görevin ikisinde kadın yetkililerin bulunacağı ilk Olimpiyat Oyunları olacak.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları, yelken için cinsiyet eşitliği konusunda bir dönüm noktası olmaya hazırlanıyor. Paris 2024, yelkende üç önemli görevin ikisinde kadın yetkililerin bulunacağı ilk Olimpiyat Oyunları olacak. Pınar Coşkuner Genç, Baş Yarış Sorumlusu olarak atanırken, şu anda Yarış Kuralları Komitesi Başkanı olan İspanyol Ana Sanchez Del Campo Ferrer, 2024’te Uluslararası Jüri Başkanlığını yapacak.

İki isim de, tüm katılımcılar için adil bir rekabet ortamı sağlamak için Uluslararası Yarış Görevlilerinden oluşan bir ekibin yanı sıra her olimpik yarışı organize etmekten ve yönetmekten sorumlu bir ekibe liderlik edecek.

World Sailing’den yapılan açıklamada, “Hem Pınar hem de Ana, sporda oldukça deneyimli ve saygın kişiler. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve World Sailing’in oyunlardaki hem sporcular hem de yetkililer tarafında bulunan dengesizliği giderme yönündeki adımlarını memnuniyetle karşıladılar.” denildi.

Pınar Çoşkuner Genç

Palma, Mallorca’daki 51 Trofeo Princesa Sofia yarışlarında Hempel Dünya Kupası Serisinde konuşan Pınar Coşkuner Genç, “Cinsiyete değil, kişiye odaklanılmalı. Hayat erkekler ve kadınlar arasında paylaşılır ve yelkencilik de öyle olmalıdır.” dedi.

Paris 2024 Oyunları, hem Rio 2016’da (yüzde 47,5) hem de Tokyo 2020’de (yüzde 48,8) kaydedilen ilerlemeyi geliştirerek erkek ve kadın sporcular arasında 50-50’lik bir ayrım elde eden ilk oyun olacak. Gelişmeyi başlatan Atlanta 1996’da, yüzde 34 kadın katılımı kaydedilmişti.

World Sailing, cinsiyet eşitliğini ve kapsayıcılığı bir öncelik haline getirdiğini ve Paris 2024 için bu hedefe ulaşmanın, spor için, özellikle LA28 Oyunları’nda ve Paralimpik Oyunlarında para yelkeninin yerini yeniden kazanma kampanyası öncesinde büyük bir adım olacağına inandıklarını belirtiyor.

Coşkuner Genç, “Sporda ve dünyada eşitlik ulaşılabilir ve sadece buna inanmamızı gerektiriyor. Böyle bir dünya, benzerlikleri vurgulayacak ve bizi eşit insanlar yapan çeşitliliğe odaklanacaktır. Rol modeller cesaretlendirilmeli ve hikayeleri anlatılarak daha fazla kadına cesaret etmesi için ilham verilmelidir.” diyor.

World Sailing, bu yıl küresel kadın yelken festivali Steering the Course’u düzenliyor. Sporun her seviyesindeki kadınlara yönelik fırsatları vurgulamak için eşitlik ve kapsayıcılık yolunda bir adım daha atmayı hedeflediği vurgulanıyor. Kuzey Yarımküre Festivali, 20 Mayıs Cuma – 29 Mayıs 2022 Pazar arasında, Güney Yarımküre Festivali – 30 Eylül Cuma – 9 Ekim 2022 Pazar tarihlerinde düzenlenecek. Mayıs ayındaki etkinliğe katılmak için şimdiden 30’dan fazla grup kaydoldu ve World Sailing, geçen yılki katılımcı ülke sayısını artırmayı hedefliyor.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.