Permolit Boya’dan Tohum Otizm’e destek

Permolit Boya’dan Tohum Otizm’e destek

Permolit Boya çatısı altında, Tohum Otizm Vakfı, Türkiye Yelken Federasyonu, Kalamış Yelken Kulübü ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin işbirliğiyle, otizmli çocukların tasarımları Kalamış Yelken Kulübü mendireğinde hayat buldu.

Permolit Boya “Güzelleşir Dünya” çatı iletişimi ekseninde; denizcilik, yelken ve deniz çevre bilinci temasıyla gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekledi. Tohum Otizm Vakfı ile hayata geçirilen proje kapsamında otizmli çocukların tasarımları Kalamış Yelken Kulübü mendireğinde hayat buldu. Çalışmaya katılan öğrenciler ve çocuklar 25 Haziran’da Kalamış Yelken Kulübü’nde yapılan etkinlikte plaketlerini aldılar.

Proje, Permolit Boya çatısı altında; Tohum Otizm Vakfı, Yelken Federasyonu, Kalamış Yelken Kulübü ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin işbirliğiyle geliştirildi. Akçalı Boya bünyesinde yer alan Permolit Boya’nın “Güzelleşir Dünya Farkındalıklarımızla” söylemiyle gerçekleştirilen proje kapsamında otizmli çocukların tasarımlarından oluşan görsel “NFT” eser olarak opensea.io platformu üzerinden açık artırmayla satışa sunuldu. Türkiye’de ilk kez otizmli çocukların tasarımının NFT esere dönüştüğü proje kapsamında elde edilen gelirin tamamı Tohum Otizm Vakfı’na bağış olarak aktarılacak.

Permolit projelerine devam ediyor

Permolit, geçen yıl Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa dikkat çekmek amacıyla Kalamış Yelken Kulübü ev sahipliğinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi değerli öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu‘nun işbirliğiyle Denizcilik, Yelken ve Deniz Çevre Bilinci temalı mural – graffiti yarışması düzenlemişti.

Akçalı Boya CEO’su M. Akın Akçalı; “Akçalı Boya olarak, 1984 yılından bugüne daha güzel bir dünya için merakla, ilk günkü heyecanla çalışan iyi bir takımız. ‘Güzelleşir Dünya Farkındalıklarımızla’ söylemiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında; otizmli kardeşlerimiz, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri olan abileri ve ablalarının koçluğunda desenler tasarladılar, uyguladılar, boyadılar. Yaklaşık bir ay boyunca çok değerli anı ve enstantanenin biriktiği, sanatla buluşulan günler ve saatlerin sonunda Kalamış Yelken Kulübü mendireğinde oluşan harika zemin desenleri hayranlık uyandırıcı boyuta ulaştı.

Her bir desenin ayrı bir hikayesi var, bazı desenler ritmi, bazı renkler tekrarı, bazı şekiller ise geleneksel Türk halısı motiflerindeki gibi yinelemeyi sembolize ediyor. Uzun bir hazırlık süreci ve otizmli çocukların duyarlı olduğu desenlerin tasarlanması, uygulanması ve boyanmasıyla ortaya çıktı.” dedi.

Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi); “Türkiye’de otizmin farkındalığını arttırmak için başlattığımız bu proje kapsamında çocuklarımıza sanat aracılığıyla ulaşmak ve özellikle otizmli bireylerin istedikleri zaman neler başarabildiklerini vurgulamak istedik. Otizme doğru yaklaşımla oldukça verimli ve yetenekli bireyleri topluma kazandırabileceğimizi düşünüyoruz ve çocuklarımızın içlerindeki yeteneği mimarlık öğrencileriyle birlikte çıkarmayı, daha önce Dünya’da ve Türkiye’de yapılmamış bir proje yapmayı amaçladık.” sözleriyle projeyi anlattı.

Otizmli çocukların tasarımlarından oluşturulan NFT eserin açık artırma süreci 8 Temmuz Cuma gününe kadar sürecek. NFT eseri incelemek ve teklif vermek için opensea.io adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.