Yelkenin dünya kupası; SSL Gold Cup

Yelkenin dünya kupası; SSL Gold Cup

56 ülkenin yer aldığı, yelkenin “Dünya Kupası” SSL Gold Cup’ta dörtlü gruptaydık. Benim de dümenci olarak hazır bulunduğum kupada son ana kadar şansımızı sürdürsek de finallere Portekiz ve Çek Cumhuriyeti gitmeye hak kazandılar. Ekibimiz, çok genç olmasına rağmen deneyimi ve disiplinliğiyle gelecek vaat ettiğini gösterdi.

Michel Niklaus, 2013 yılında “yelken sporu yelkenciler içindir” ana fikriyle, yanına tanınmış yelkencileri de alarak bir maceraya atıldı. Ian Ainslie, Robert Scheit, Paul Cayard, Xavier Rohart, Matheus Kuznerevitz gibi isimlerden oluşan ekip öncelikle Bahamalar’da davetli sporcuların katıldığı “Star” yarışları düzenlediler. Ardından 2018 yılında alıştığımız yarış formatını tamamıyla değiştirecek, daha çok futboldaki dünya kupası formatına benzeyen, Gold Cup Dünya Şampiyonası üzerinde çalışmaya başladılar.

Üç yıl önce ise yarışlar için RC 44 tekneleri satın alındı, üzerinde değişiklikler yapılarak SSL 47 adıyla konsepte uygun olarak hazırlandılar. Birbiriyle eş beş adet tekneye, gelecek yıl üç tanesi daha katılacak. RC 44’lerden farklı olarak, teknelerin direk ayarları sabitlenmiş ve trim-tab’ler iptal edilmiş. Yarışlar sırasında naklen televizyon yayınlarında kullanılmak üzere teknelere kamera sistemleri monte edilmiş.

SSL GOLD CUP

İsviçre’nin Neuchâtel Gölü kıyısındaki Grandson kasabasındaki yelken kulübünde iki yıl üst üste yapılan test yarışlarında, konsept ve sistem başarıyla denendikten sonra dünya şampiyonası “Star Sailors League (SSL) Gold Cup” adıyla düzenlenmeye başlandı. Sistem, World Sailing’e üye tüm ülke yelkencilerini, birbiriyle eşit, adil bir ortamda yarıştırmayı ve sonunda ise dünyanın yelkende en iyi ulus takımını seçmeyi amaçlıyor. Ekipler biri kaptan olmak üzere 11 kişiden oluşuyor. Kaptanı SSL yönetim kurulu, SSL puan sıralamasına göre atıyor, ekibi ise kaptan seçiyor. Ekibin yarısı, o ülkenin SSL sıralamasında ilk 20’de olan centerboard yelkencileri arasından seçilirken diğer yarısı kaptan kontenjanından takıma dahil oluyor. Olimpik ve uluslararası yelkenciler seçimlerde tercih sebebi.

SSL Gold Cup yazısının devamını Temmuz sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.