Rixos Sailing Cup’ta dostluk kazandı

Rixos Sailing Cup’ta dostluk kazandı

Bu yıl 11 ülkeden 73 tekne ve 600 yelkencinin katılımı ve karadaki eğlenceleriyle adeta bir festival havasında geçen 8. Rixos Sailing Cup’ta, rüzgarsızlık nedeniyle planlanan beş yarıştan sadece ikisi yapılabildi.

Yazı ve fotoğraflar: Osman Uğur

14 tekneyle başlayıp bu yıl 11 ülkeden 73 tekne ve 600 yelkencinin katılımı ve karadaki eğlenceleriyle adeta bir festival havasında geçen 8. Rixos Sailing Cup’ta, rüzgarsızlık nedeniyle planlanan beş yarıştan sadece ikisi yapılabildi.

Rixos Sailing Cup
Bu yıl yarışa 11 ülkeden 73 tekne ve 600 yelkenci katıldı.

14-17 Kasım tarihlerinde Gocek Yacht Kulüp’ün organizatörlüğünde düzenlenen Rixos Sailing Cup’ta, Marmaris Sailing Week ve Gocek Autumun Race Week’e de katılan çoğunluğu Rus yelkencilerden oluşan ekipler yarıştı.

15 Kasım’da Can Giray Başhakemliğindeki yarış komitesi güne tehirle başladı. Planlanan start saati 11.00’di fakat yarışa uygun rüzgar saat 14.00’te geldi. Parkur kurma hazırlıkları devam ederken parkurda bir kütük dikkat çekti. Yarış Komitesi’nin Sahil Güvenlik’e haber vermesiyle, yedeğe alınarak parkurdan uzaklaştırıldı.

Üçgen rotanın uygulandığı yarışın ortasında Deniz Kuvvetlerine ait bir karakol uçağı da filonun üzerinden uçarak yarışçıları selamladı. Yarışların ardından ilk gun dereceye girenlerin ödül töreni yapıldı.

Yarışın ikinci günü 16 Kasım’da ise rüzgar durumunu Can Giray şu cümlelerle özetliyordu: “Göcek Adası’nı görünce mutsuz olan bir tek ben miyim?”

Sabah saatlerinde parkura çıkan yarış komitesi rüzgarsız bir güne başlamıştı. Parkur botlarındaki hakemlerin yarım saatte bir rüzgar ölçümleri de durumun umutsuz oldugunu göstermişti. Son uyarı saatine kadar parkurda kalan komite, “Bugün yarış yapılmayacaktır” anonsunun ardından karaya döndü.

Son Anda Gelen Rüzgar!

Yarışın son günü olan 17 Kasım’da gün yine tehirle başladı. Saat 14.30’a doğru tazeleyen rüzgarla start veren yarış komitesinin rüzgar stresine neredeyse Sahil Güvenlik ceza kesecekti! Rüzgarın azalmasıyla IRC sınıflarının yarışı bitiremeyeceğini anlayan komite, hemen kısa rota uygulamasına geçti. Şamandıra dönüşünde finişler alınırken Charter sınıfının finişi ise, komite teknesinden alındı.

Rixos Premium Göcek’te buluşan takımlar, sokak lezzetleri ve barbekü partisiyle günün yorgunluğunu atarken, Rixos Premium Göcek’in The Nox Stage sahnesinde yer alan Ata Marin, Efes Bandosu, Can Gox, Necati ile Saykolar konserleri ve Koray Avcı’nın sürpriz sahne performansıyla da keyifli zaman geçirdiler.

Toplam yedi ayrı kategoride yarışan takımlara ödülleri, yarışmanın son günü gerçekleştirilen ödül töreniyle verildi. Rixos Premium Göcek Genel Müdürü Semih Elbaba ve sponsor markalardan Brooks Brothers, Ulumotor (Skywell, Leap Motor), Lampago, Feel Real (Efes Pilsen), We Reserve, Marintürk marka temsilcilerinin elinden ödüllerini alan yarışmacılar, ödül töreni sonrasında kapanış partisinde doyasıya eğlendiler.

Rixos Premium Göcek Genel Müdürü Semih Elbaba duygu dolu bir konuşma yaptı.

“Merhaba Rixos Sailing Cup Ailesi, ‘Ailesi’ diyorum çünkü artık sekizinci yılında, hem deneyimli yarışçılarıyla, hem ilk kez katılanların ‘hissettikleri’ o ruhla, Sailing Cup gerçekten de bir aile olmayı başardı.

Bu, bir yarıştan daha ötesi. Denizin, yelkenin ve rüzgarın arkasında ‘dostluk’ var diyerek bu yola çıkmıştık ve 8 yıldır o yolda ilerliyoruz. Kıyısında Rixos Premium Göcek olan denize açılırken, biliyorum ki her birimiz yanımıza hayallerimizi, kişisel hikayelerimizi, yapmak istediklerimizi alıyor ve ufka öyle açılıyoruz. Sailing Cup’ı bir yarıştan çok öte kılan, burayı bir aile yapan da tam olarak bu.

Rixos Sailing Cup
Rixos Sailing Cup’ta, rüzgarsızlık nedeniyle planlanan beş yarıştan sadece ikisi yapılabildi.

Bunu yaratan hepimiziz. Bunu yaratan tutkumuz. Bunu yaratan her birimizin buraya rengini, sesini katması. Ben bu yüzden hepinize teşekkür ederek kapanışı yapmayı istiyorum. Şu gördüğünüz giriş kapısındaki güvenlik arkadaşlarımdan başlayarak, Sailing Cup’ı Sailing Cup yapan tüm Rixos Premium Göcek çalışanlarına, housekeeping’lerimize, garsonlarımıza, bellboy’larımıza… Hepsine çok teşekkür ederim.

Elbette sevgili sponsorlarımıza sonsuz teşekkürler. Sizler de yalnızca sponsor değil yol arkadaşı oldunuz bizlere. Yelkenlerimize rüzgar oldunuz. Ve tabii ki yarışçılarımız… Sailing Cup sizlerle anlamlı. Her yıl, daha da artan bir katılımla değer katıyorsunuz. Bu yıl 73 teknede, 11 farklı ülkeden, 600’den fazla yarışçımız bizimle oldu. En büyük alkış sizlere gelsin.

Her birinize çok teşekkür ediyorum. Konuşmamı bir soruyla bitireceğim, cevabı bilemezseniz ben söyleyeceğim: 8. Rixos Sailing Cup’tan daha iyi ne olabilir? Elbette 9. Rixos Sailing Cup!”

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.