SailGP’de Avustralya evinde kazandı

SailGP’de Avustralya evinde kazandı

Sail GP’de mart ayında San Francisco’da düzenlenecek final regattasına katılacak ekipleri belirleyecek son ayak yarışları geçtiğimiz ay Sydney’de tamamlandı. Kazanan ev sahip Avustralya oldu.

Yazı: Baran Atasoy
Sail GP’de ikinci sezonun mart ayında San Francisco’da düzenlenecek final regattasına katılacak ekipleri belirleyecek son ayak yarışları geçtiğimiz ay Sydney’de tamamlandı. 2013 ve 2017 America’s Cup için tasarlanan ancak daha sonra ıskartaya çıkan F50 tipi su kanadı kullanan katamaranlarla gerçekleşen yarışlarda ev sahibi Avustralya ekibi biraz da şansının yardımıyla birinci oldu.

İlk günün son yarışında start esnasında rüzgaraltından gelen tekneyi göremeyen Ben Ainslie’nin liderliğindeki Britanya, Nathan Outteridge kaptanlığındaki Japon teknesiyle çarpıştı. Kaza sonrası her iki tekne de yarış dışı kaldı. Ertesi gün Japon ekibinin pruvasında oluşan hasarı tamir edemeyeceğini öğrenen Ben Ainslie’nin kendi teknesini Japon ekibine vererek yarıştan çekilmesi ise oldukça takdir edilesi bir durum zira bu sonuçla bir hayli iddialı olan Britanyalılar sezon sıralamasında sadece ilk üç teknenin yarışacağı final regattasında yer alamayacaklar.

Sydney’de ikinci sırayı Amerikan ekibinin dümencisi Jimmy Spithill ise bugüne kadar düzenlenen yedi regattanın hiçbirini kazanamamış olmasına rağmen San Francisco’daki 1 milyon dolar ödüllü son ayağı kazanacaklarından emin olduğunu açıkladı. Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya ekiplerinin katılmaya hak kazandığı son regattayı kazanacak ekip toplamda 2 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak.