Oceanis Yacht 54

Oceanis Yacht 54

Akılcı tasarım detaylarıyla bezenmiş Oceanis Yacht 54 benzerlerinden ayrışarak standartları yeniden belirliyor.

Bu teknede çok şaşırtıcı ve harika bir şey var ve bahse gireriz ki bunu ilk bakışta fark etmeyeceksiniz. Güçlü görünümü ve performansından bahsetmiyoruz; First 53’ü tanıyan herkes aynı gövdeyi paylaşan, ayarları değiştirilmiş bu versiyonun yelkende süratli olmasını bekleyecektir.

Gövde tasarımının yarattığı alanlar ve hacimden de söz etmiyoruz. Kastettiğimiz özellik daha çok kademeli olarak takdir edeceğiniz bir şey; havuzlukta uzandığınızda veya belki de güverte altına inip buraya ne kadar kolay geldiğinizi ve teknenin önemli alanları arasında ne kadar rahat hareket ettiğinizi fark ettiğinizde. Özünde, Oceanis Yacht 54’ün ışıltısı güverte tasarımından geliyor.

Son yıllarda farklı büyük teknelerde bulunmuş olanlar birçoğunun yelken ve dinlenme için ayrı alanları olduğunu bilecektir. Ne var ki bu durum tipik bir dezavantajı da beraberinde getiriyor; bu geniş alanlar ve güvertelerde gezinmek dikey konumdayken kolay olsa da muhtemelen tekne yatmışken kolay olmayacaktır. Oceanis Yacht 54’ü benzerlerinden ayıran özelliği şaşırtıcı genişlikte dış ve iç mekanlar sunarken bunlar arasında hareketi güvenli ve kolay kılmayı başarması ve üstelik bunu paketin bütününde görsel çekiciliği koruyarak yapıyor olması.

Oceanis Yacht 54 - Salon
Dev gövde camları ve güverte heçlerinden bol miktarda doğal ışık giriyor. Yüksek parampetler güverte altındakilere bir ölçüde mahremiyet de sağlıyor.

YENİDEN TASARIM

First versiyonuyla 18 ay önce seyir yaptık ve Roberto Biscontini ve Lorenzo Argento’nun emekleriyle tamamen İtalyan tasarımı olan modeli belki de tarihin en zarif Beneteau’su olarak tanımladık. Zaten çok çekici ve atik bir tasarıma sahip teknenin Oceanis Yacht serisinin hızlı, kolay ve lüks gezi seyri görevine ne kadar iyi uyum sağladığını görmek de çok etkileyici.

Bu başarı seri üretim tersanelerine iç hacimler ve güverte alanlarında kademe atlatan, yarış teknelerinden türetilmiş modern gövde formları sayesinde mümkün olmuş.

Oceanis Yacht 54, kıçtan baktığınızda dahi adımlarınızı yavaşlatıp dikkatinizi esir alacak bir tekne. 2016’da suya atılan Oeanis Yacht 62’nin köşeli formunun aksine burada her şey çekici ve güçlü bir gövde formu üzerinde eğriler çiziyor. 5m bu boy bir tekne için zor rastlanır bir en, ancak First için performans ve dengeye odaklanmışken burada tekne eninden özellikle havuzluk ve kıç tarafta ilave dış mekân alanları için faydalanılmış. Tasarım yaşam yerlerine bir eklenti sağlıyor: evinizdeki bir kapalı veranda veya kış bahçesi gibi…

Oceanis Yacht 54 test yazısının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.