Konsantrasyonunuzu koruyun

Konsantrasyonunuzu koruyun

teknede konsantrasyonunuzu koruyun

İster normal, isterseniz otopilot seyrinde olun, uzun sürecek ve az sayıda yelken, rota değişikliği yaparak yol alacağınız bir seyirde mutlaka konsantrasyonunuzu korumanız gerekir.

Yazı: Pip Hare

kyanus dinamik bir alandır, şartlar sürekli değişir ve yelkenciler olarak saatler, günler veya haftalar boyunca beynimizi ve kas gücümüzü kullanarak teknelerimizden en yüksek verimi almamız gerekir. Benim için 60ft bir IMOCA üzerinde tek başına olmak tüm dikkatimi vermemi gerektirir, bu nedenle dikkatin azaldığı anlara izin veremem. Uzun seyirlerde, özellikle az sayıda yelken ve rota değişikliği yapılanlarda konsantrasyonunuzu yüksek tutmak güçleşir.

NET HEDEFLER

Hedeflerinizin ne olduğu konusunda net olun. Rüzgâra karşı en iyi VMG değerini mi hedefliyorsunuz? Apazda doğrudan sürat mi önceliğiniz? Bu hedefleri baştan koymak ve performansınızı düzenli aralıklarla değerlendirmek özellikle uzun ayaklarda önemli olabilir.

Cihazlarınızı hedefe ulaşmak için en gerekli verileri sağlayacak şekilde ayarlayın. Görüntülenen verileri en aza indirin, böylece odaklanmanız gereken rakamlar azalsın; ben rüzgâr sürat ve açısını öneriyorum veya sürat ve rota. Dümene geçmeden önce optimal hedeflerinizi kaydedin. Dümenden görülebilen bir yere hedef VMG açılarını gösterir bir tablo asmak yararlı olabilir.

RAHATINIZ ÖNEMLİDİR

Gerçekten de zinde kalabilmeniz için konforunuz önemlidir. Dümen konumu sağlıklı bir oturuşa izin vermeli, yelkenlerin, cihazların ve dalgaların izlenmesine izin veren bir görüş açısına sahip olmalıdır. Uzun sürelerle konsantrasyonu korumak vücudunuzun bir yeri ağrırken veya rahatsızken, bunun o an için farkına varmasanız bile kolay olmayacaktır.

Oturuyorsanız, düz bir yer seçin, bacaklarınızı koçboynuzları veya halatların üzerine yaslamayın, bunlar vücuda baskı uygulayacak ve kan dolaşımını yavaşlatacaktır, ayarlanabilir ayak destekleri işe yarayabilir. Yekeli teknelerde ince bir sünger minderde oturmayı severim, bunlar yumuşaktır ve güverteden izole ve böylece daha kuru kalmamı sağlar.

Kavrama yeteneğimiz yiyip içtiklerimizle de büyük ölçüde zayıflayabilir. Yeterince sıvı almak ve iyi beslenmek çok önemlidir. Vardiyayı almadan önce kolay erişeceğiniz bir yerde yeterince su bulunmasına ve bunun tamamını tüketmeye özen gösterin. Yüksek şekerli ve tuzlu abur cubur tüketmekten kaçının. Bunun yerine, çerez, meyve barları veya kuru yemiş ezmeli bir sandviç gibi proteince yüksek bir yiyecek tercih edin. Kafein tüketiminde dikkatli olun, bu size kısa vadede bir toparlanma ve yüksek odaklanma sağlayabilir ancak uyku düzeninizi bozabilir.