Kışlama Zamanı

Kışlama Zamanı
Tekneler için kışlama zamanı
Fotoğraf: Viaport Marina

Pandemi nedeniyle sezon uzasa da sonbahar geldi ve karada kışlamayı düşünen tekne sahipleri için az bir süre kaldı. Karada yapılacak bakım-onarım işlerini planlarken size yol gösterecek İstanbul’dan Mersin’e marina ve çekek yerlerinin son durumlarını, çekme-atma ve karaparkı fiyatlarını araştırdık.

Hazırlayan: Kadir Pirasoğlu

ATAKÖY MARİNA (40°58’22’’N – 28°52’55’’E)

İstanbul’un 5 Altın Çıpalı ilk ve tek megayat marinası Ataköy Marina, 4 bin metrekarelik çekek alanıyla 13 tekneye kadar hizmet veriyor. Doluluk oranı sezona göre değişiklik gösteren karaparkı alanında çekme-atma işlemleri için 36 ton kapasiteli travellift bulunuyor. 20 metre ve 36 tona kadar olan tekneler karapark hizmetinden faydalanabiliyor. Yıllık bağlama anlaşması olan tekneler karaparkı hizmetinden yüzde 50’ye varan indirimle ve beş güne kadar ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Dışarıdan gelen tekneler için beş günlük ücretsiz karapark imkânıyla birlikte farklı fiyat avantajları sunuluyor. Marinada bakım onarım işleri sözleşmeli taşeronlar tarafından yapılıyor. 20 yılı aşkın süredir hizmet veren tecrübeli teknik ekibi, denizde emniyetli bağlama imkânı sağlayan ponton ve rıhtımı, 24 saat sürekli güvenlik ve temizlik hizmetleri, yat limanı içinde yer alan marketi, restoranı, kafeteryası, sağlık ve spor merkezi, çocuk oyun parkı, açık otoparkı, çamaşırhanesi ve yüzme havuzuyla uluslararası standartlara sahip Ataköy Marina, yatınızla birlikte gerek kısa veya uzun süreli, gerekse kışlama amaçlı konaklama yapabileceğiniz uygun seçeneklere sahip.
İLETİŞİM: atakoymarina.com.tr

WEST İSTANBUL MARİNA (40º57’46’’N – 28º39’49’’E)

West İstanbul Marina, dünya standartlarındaki marina tesisi içerisinde bağlama yeri, sosyal tesisleri ve kaliteli teknik servisiyle tüm deniz severlere 2012’den beri Beylikdüzü sahilinde hizmet veriyor. Marina, 300 teknelik karaparkına ve 96 teknelik raf parka sahip. Çekek alanının doluluk oranı yüzde 60 civarında.
700 tona kadar teknelere karapark ve çekme-atma hizmeti verebilen marinada 75 ton ve 700 tonluk iki travellift, küçük tekneler içinse üç tona kadar kaldırabilme gücüne sahip marin forklift bulunuyor. Marina içerisindeki her türlü bakım-onarım hizmeti kiracı atölyelerde, konusunda uzman ustalar tarafından veriliyor. Dışarıdan usta getirmek isteyen tekne sahipleri marina prosedürlerine uyarak usta getirebiliyorlar. Çekme-atma işlemleri için marinanın 30 Kasım 2020 tarihine kadar geçerli yüzde 35 indirim kampanyası var. Bu kampanya dahilinde alt yıkama ve 10 günlük karaparkı hizmeti ücretsiz veriliyor. Kasım 2020 sonuna kadar devam eden kampanyaya istinaden, yıllık sözleşme yapan tüm teknelere bir çekme-atma, alt yıkama ve 10 gün karapark hizmeti marina tarafında hediye olarak veriliyor.
İLETİŞİM: westistanbulmarina.com

GÜZELCE MARİNA (40º59’49’’N – 28º30’35’’E)

Büyükçekmece’ye konumlanan Güzelce Marina, 2008 yılından beri yat sahiplerine ve tüm deniz severlere hizmet veriyor. 10 metre genişliğinde bir çekek havuzuna sahip olan marinada çekme-atma işlemleri için 250 tonluk mobil vinç ve forklift kullanılıyor. 20 bin metrekarelik çekek alanına 25 metreye ve 40 tona kadar tekneler kabul ediliyor. Karaparkı doluluk oranı yüzde 50 olan Güzelce Marina’da boya, marangoz, motor bakım, elektrik elektronik ve yelken donanımı gibi işleri yapan konusunda uzman taşeron ustaları bulunuyor. Ayrıca tekne sahipleri isterlerse günlük 100 TL ücret karşılığında dışarıdan usta getirebiliyorlar. Sözleşmeli tekneler ekim-mart ayları arasındaki altı ay karaparkı hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Marina, yıllık sözleşmesi olan teknelere tanıdığı altı aylık ücretsiz karaparkı hizmetine ek olarak, deniz bağlama fiyatlarında da bağlama süresinin uzunluğuyla orantılı indirim kampanyaları uyguluyor.
İLETİŞİM: guzelcemarina.com

Marina ve çekek yerlerinin son durumlarını araştırdığımız Kışlama Zamanı dosyamızın devamını Kasım 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..