Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları

Organizasyonunu TYF Pirat Komitesi’yle beraber üstlendiğimiz Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları 29 Ekim’de İstanbul Yelken Kulübü’nde gerçekleştirildi. Yarışlar, hem korsanların gösterdiği kıran kırana mücadele hem de karadaki organizasyon başarısıyla büyük beğeni topladı.

Haber: Eray Emin Aydemir Fotoğraflar: Osman Uğur

Siyah İnci’nin hikâyesi

Motor Boat & Yachting olarak biten her sayının ardından bir sonraki sayı için mesai başlar. Yazı İşleri’nin yaptığı ilk toplantı, maratonun başlangıç noktasıdır aslında. Böyle bir toplantı esnasında genel yayın yönetmenimiz Selcen Tanınmış Işıldır, yazarımız Emre Ayan’ın bir yarış fikri olduğunu söyledi.

Kısa bir süre sonra başarılı yelkenci Burak Cora ile ofisimize gelen Emre Ayan, yarışın detaylarını bizlerle paylaşmaya başladı. Kendisi TYF Başkanı Özlem Akdurak ile görüşmüş, fikirlerini aktarmış ve ondan “olur” almıştı. Ancak yarışı düzenlemeyi düşündüğü tarihi açıklayınca toplantıda kısa süreli bir sessizlik oldu.

Daha ismi bile belirlenmemiş, yatçılarla piratçıların, pirat teknesinde kozlarını paylaşacağı bir yarış için belirlenen tarihe, yani 29 Ekim’e iki haftadan biraz fazla bir süre vardı. İlk şoku atlattıktan sonra hazırlıklar için kolları sıvadık. Yarış ilanı, yarışın yapılacağı yer gibi işlerle pirat komitesi ilgilendi. Biz de yarışı organize eden taraf olarak sosyal medya, yarış konsepti, ismi vb. konularda çaba gösterdik. Yarışın konsepti dikkat çekiciydi. Zaten MotorBoat & Yachting olarak biz de uzun süreli, gelenekselleştirmeyi düşündüğümüz bir yarış düzenlemek istiyorduk. Yarışın adı üzerine yapılan uzun fikri ve felsefi tartışmaların ardından “pirat teknelerinde yarışacaklar, korsanlara bağlı kalalım. Bu yarışın galibi en büyük korsan olsun. İsmi de ‘SİYAH İNCİ Pirat & Yat Savaşları’ olsun. Hem de Jack Sparrow’a bir selam çakalım” düşüncesi ortaya çıktı. Açık konuşmak gerekirse yarışın bu kadar gündem olup bu kadar ilgi göreceğini ne pirat komitesi ne de biz beklemiyorduk. Meğerse herkesin küçük teknelere karşı bir özlemi varmış.

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları - Brifing

Kahvaltı arası korsan brifingi

Burası korsanların barındığı Tortuga Adası değil İstanbul Yelken Kulübü. Sabah saatlerinde hava biraz soğuktu ancak sıcak simit, demli çay ve koyu kahvelerle yapılan kahvaltı, hem yarışacak korsanların hem de yarışları izlemek için gelenlerin içini ısıttı. Kahvaltı bir yandan sürerken bir yandan da pirat komitesi ve deneyimli hakem Pınar Coşkuner Genç yarışın kurallarıyla ilgili korsanları bilgilendirdi.

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları - İzleyiciler

Kıyıdan gelen sesler

Yarışan herkes arkadaş olunca rekabetin tadına varmak çok daha zevkli oldu. Korsanlar denizde birbirlerini geçmek için uğraşırken, kıyıda kahvenin ve havanın tadını çıkartan izleyiciler hem yarışçılara tezahüratlarıyla destek oldular hem de kahkaha atacak birçok malzeme yaratmayı başardılar.

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları -Gezi'cinin yoğun çabası

Gezici’nİn yoğun çabası

Başa baş geçen yarışlarda korsanların bir saniye erken veya geç hareket etmesi sonuçları direkt olarak etkiledi. Tekneyi rüzgâr altına yatırmak için terste oturan İrfan Gezici’nin çabası bu fotoğrafla hafızalara kazandı.

Siyah İnci Pirat & Yat Savaşları‘ndan yansıyan karaler ve yarış izlenimlerinin devamını Aralık 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.