Kredi mi, leasing mi?

Kredi mi, leasing mi?

Tekne leasingi mi, tekne kredisi mi?

Tekne sahibi olmak bazı bütçeler için maliyetli ancak sunulan kredi ve leasing imkânları hayalleri ulaşılır kılıyor. Peki en avantajlı yöntem hangisi?

Hazırlayan: Eray Emin Aydemir
Tekne sahibi olmak her deniz tutkunu için büyük bir arzu. Bu arzunuzu gerçekleştirmek için size farklı yollar sunan kredi ve leasing imkânları var. Ancak bu konuda birçok kişinin kafası karışık. Bu karışıklığın sebebi ise uygulamalarla ilgili detaylara tam hâkim olamamaktan kaynaklanıyor.

Leasing sistemi

Tekne leasingi genel olarak deniz tutkunlarının taksit ödeyerek tekne sahibi olmalarını sağlayan bir uygulama. Buraya kadar krediye benziyor ancak krediyle leasing arasında önemli bir fark var. Krediyi bireysel olarak kullanabilirken leasingi ancak şirket kimliğiyle kullanabiliyorsunuz. Firmanın kredibilitesine göre finansman oranları değişiklik gösteriyor.

Örneğin şirketinizin kredibilitesi iyi ise leasing firması teknenin yüzde 70 finansmanını sağlayabilir ve geri kalan yüzde 30’luk oran için müşterinin talebi doğrultusunda 12 aydan başlamak üzere 60 aya kadar geri ödeme planı oluşturabilir. Yüzde 30’luk ödemenin tamamlanmasının ardından geride kalan yüzde 70’lik finansman bedeli için yeni bir ödeme planı oluşturabilir ve ara ödemeler de yapılabilir. Leasingle kredinin bir diğer farkı ise leasing firmalarının operasyonel ve hukuki süreci de müşterilerinin üzerinden alması. Tekne kredisinde ise bu tip bir işlem söz konusu değil.

Kredi sistemi

Piyasada sunulan tekne kredisi aslında bir nevi bireysel kredi. Tekne kredisi için şirket olmanıza gerek yok. Ancak vade imkânı ve kredi tutarı çok kısıtlı ayrıca bazı özel şartlar da var.

Örneğin 30 bin liralık bir tekne kredisini teminat göstermeden alabiliyorsunuz ancak bu rakamı aştığınız taktirde kredi imkanı sağlayan bankaların büyük çoğunluğu kefalet veya gayrimenkul ipoteği talep edebiliyor. Maksimum 48 ay vade imkânı sunulan (nadiren bazı bankalar 60 aya çıkartabiliyor) kredi başvurunuzun bir veya iki gün sonrasında onayını almanız mümkün. Kredi sisteminin en büyük handikapı ise tutarların yetersiz olması. Birçok farklı bankada maksimum tutar 100 bin TL civarında. Bu tutar tekne satın almak için pek de yeterli değil.

Yazının devamı Şubat 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.