Teos Marina’da yenileme süreci başladı

Teos Marina’da yenileme süreci başladı

Sığacık Teos Marina Tsunami Felaketi

Ege Denizi açıklarında gerçekleşen depremin etkisiyle Sığacık’ta yaşanan tsunamide hasar gören Teos Marina’da yenileme süreci başladı.

Fotoğraflar: Ümit Yeşildağ

30 Ekim’de Ege Denizi’nde İzmir açıklarında meydana gelen depremin üzerinden iki hafta gibi bir süre geçti ve yaşanan tsunami nedeniyle gerçekleşen felaketle ilgili hasar tespit çalışmaları sonrası Teos Marina’da yenileme çalışmalarına başlandı. Teos Marina tarafından yapılan açıklamada yeni iskelelerin üretiminin 4-6 hafta süreceği, yapılan yoğun çalışmayla birlikte kasım ayı sonuna kadar iskeleler haricinde tüm hizmetlerin daha önceki gibi verilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Akdeniz çanağında yaşanan emsali görülmemiş felakette yaralarını aldıkları hızlı kararlarla, iyi bir krizi yönetimi yaparak sarmaya çalıştıklarını belirten Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Teos Marina’da yenilenme süreci hızla başladı. Gelişmeleri sık sık sosyal medya hesaplarından yaptığımız canlı yayınlarla tüm şeffaflığıyla paylaşıyoruz. Yeni iskelelerin imalatı ve teknik donanımların yenilenmesiyle tekne bağlama alanları, kıyı yapıları mühendislerin ve bilim insanlarının önerileri, Ulaştırma Bakanlığı’nın standartlarına uygun olarak yenilenerek hizmet vermeye devam edecek.” diyerek süreç hakkında bilgi verdi.

Merkez üssü Ege Denizi, Seferihisar açıkları olan 6.6 şiddetinde depremin ardından, Akdeniz çanağında görülmemiş bir tsunami felaketi yaşandı. Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hiçbir hasar oluşmazken, dakikalar içinde meydana gelen önce deniz seviyesinin çekilmesi, ardından yükselip yaklaşık dört metrelik gel-gitlerin etkisiyle oluşan şiddetli akıntıyla denizin taşması sırasında iskeleler ve teknelerde hasarlar oluştu. Afetin boyutları göz önüne alındığında, Teos Marina personeli, tekne sahipleri ve misafirlerinde can kaybı ya da en ufak bir yaralanma olmaması en büyük tesellimizdir. Sığacık ve İzmir’de hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, en kısa sürede yaralarımızı sarmayı umuyoruz” dedi.

Teos Marina Tsunami Felaketi

KISA SÜREDE TOPARLANACAĞIZ

Teos Marina’nın Sığacık’ın kalbinde, ilçenin en büyük deniz turizm işletmesi olma özelliğiyle bölge turizmine katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade eden Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Deprem sonrası bir haftada sektördeki paydaşlarımızın desteği ve ekibimle çok hızlı yol aldık. Marina içerisinde denizde ve karada konaklama alanları oluşturduk. Tüm ekip gece gündüz çalışarak iyileşme ve yeniden yapılanma süreci içindeyiz. Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık.” diyerek marinada geri dönebilirsiniz çağrısı yaptı.

BÖLGE MARİNLARINDAN DESTEK

Deprem sonrası enkazın kaldırılmasında denizciler arasında mükemmel bir dayanışma örneği yaşandığın dikkat çeken Günlü; “İlk şoku atlattıktan sonra muazzam bir dayanışma ve iş birliğiyle afetin yaraları sarılmaya başlandı. Birçok marinadan, bölgedeki denizcilerden yardıma gelenlerle bir kurtarma ekibi oluşturuldu. Enkaz kaldırma ve yeniden yapılanma sürecinde tüm marinalar teknelere kucak açtı. Bu kötü günümüzde bizimle birlikte olan, desteğini esirgemeyen herkese müteşekkiriz. Denizci olmak işte bu.”