Vendee Globe start aldı

Vendee Globe start aldı

Dünyanın en zorlu açık deniz mücadelesi Vendee Globe 2020-2021, en kalabalık katılım rekoruyla başladı. 33 dümenci, IMOCA 60 tekneleriyle okyanuslarda durmadan mücadele edecek ve dünyanın çevresini dolaşacak.

1989 yılında başlayan Vendee Globe macerası 1992-93 yılından beri dört yılda bir gerçekleşiyor. 2020 o şanslı yıllardan biri. Dokuzuncu Vendee Globe 2020-21, 8 Kasım Pazar günü her zaman start aldığı ve finiş verdiği Fransa’nın Vendee bölgesindeki Atlantik’e bakan liman kenti Les Sables d’Olonne’den başladı.

Bu edisyonda şu ana kadar görülen en kalabalık ve en fazla çeşitliliğe sahip filo mücadeleye başladı. Daha önce en fazla kayıt 2008-09 edisyonunda 30 denizci ve tekneleriyle olmuştu. Bu yıl ise organizasyonun 33 tekneyle en kalabalık startı verildi.

33 IMOCA 60 teknesinde tek başlarına dünyanın en zorlu sularında yarışacak olan dümenciler 28 bin mil boyunca, tek başlarına, yardım almadan, durmadan yarışacaklar.

Rota yine çok zorlu

Bu yılın rotasında Atlantik Okyanusu, Cape Town, Hint Okyanusu ve Yeni Zelanda’nın güneyinden geçilerek Pasifik Okyanusu aşılacak. Rota boyunca dümenciler Avrupa’da sonbahar ve kışı, güney yarımküreye geçtikten sonra da Avustralya ile Yeni Zelanda sularında yaz mevsimini yaşayacak. Tekneler Atlantik’i son kez güneyden kuzeye kat ederek rotalarını başlangıç noktası olan Les Sables d’Olonne’da tamamlayacak.

Dereceye girmek bir yana bitirmenin dahi çok önemli bir başarı olduğu zorlu mücadelenin Ocak 2021 ortalarında tamamlanması öngörülüyor. 70-130 gün arası sürebilen yarışın bir önceki edisyonu 2016-17’de, Armel Le Cléac’h, Banque Populaire VIII teknesiyle bir rekora imza atmış ve yarışı 74 gün 3 saat 35 dakika ve 46 saniyede tamamlamayı başarmıştı.

Bu rekor güncellenebilecek mi ayrıca bir merak konusu. Son teknoloji IMOCA filosunda bunu yapabilecek tekneler ve iddialı denizciler var. Örneğin Vendee’ye beşinci kez katılan Britanyalı ünlü yelkenci Alex Thomson, rekoru geliştirebileceğine o kadar güveniyor ki sadece 67 günlük yiyecek stoklamış!

Denizciler ve tekneleri

Dokuz farklı ülkeden katılım gösteren 33 dümencinin altısı kadın. Geçen edisyonda hiç kadın denizci start almamışken bu yıl altı kadın dümencinin yarışması da güzel bir gelişme. Yarışta bugüne kadar bir edisyonda en fazla iki kadın dümenci yer almıştı.

Fransızların büyük çoğunluğunu oluşturduğu start listesi bu yıl çok daha uluslararası nitelikte. Fransa dışında, İngiltere, İsviçre, Almanya, İtalya, İspanya, Finlandiya, Avustralya ve Japonya’dan dümenciler dünyanın etrafını en hızlı dönen isim olmak üzere uğraşacaklar.

Durmanın diskalifiye sebebi sayıldığı yarışta, start alan 18 dümenci ise çaylak. Daha önce hiç bu yarışa katılmadıkları için böyle adlandırılan ekip aslında gayet tecrübeli isimlerden oluşuyor ve daha önce de Vendee’ye katılmış isimlere karşı mücadele edecekler.

Filodaki en genç isim yarışa ikinci kez katılan 27 yaşındaki İsviçreli Alan Roura. En yaşlı yelkenci ise 61 yaşındaki Fransız yelkenci Jean Le Cam. Geriye kalan dümenciler daha çok 40 ve 50’li yaşlardalar.

Vendee’de kullanılan IMOCA 60 tekneleri 2016 yılından beri foil teknolojisini kullanabiliyorlar. Hem gövdelerindeki gelişmele hem de foil teknolojisi bu 60 feet’lik teknelere uçarcasına bir hız kazandırıyor. 33 tekneden 19’u bu teknolojiyi kullanıyor.

Start notları

Start sırasında normalde büyük kalabalıkların oluştuğu yarış köyünde, koronavirüs salgını nedeniyle denizcileri korumak amacıyla aylardır süren önlemler sonucunda hiçbir seyirciye izin verilmedi. Yelkenciler, limandan denize uzanan kanalın etrafındaki balkon ve pencerelerdeki seyirciler tarafından uğurlandı.

Sis yüzünden gecikmeli, 10-12 knot rüzgarda ve iyi koşullarda başlayan Vendee Globe 2020-21’de ilk sorunu start sırasında fodepar olan Bureau Vallée 2 ile Louis Burton yaşadı. Burton Les Sables d’Olonne’e dönüp beş saat beklemek ve sonrasında yeniden start almak durumunda kaldı.

Newrest – Art & Fenetres teknesinde yarışna Fabrice Amedeo ise daha büyük bir sorunla karşılaştı. Teknesinde yaşanan bir sorun yüzünden yarış köyüne geri dönen dümenci ya sorunu çözüp yarışa devam edecek ya da çekilecek.

Haberimiz yazıldığı sırada liderlik, Groupe Apicil teknesiyle yarışan paralimpik Fransız dümenci Damien Seguin’in elindeydi. Bugün değişeceği öngörülen hava şartlarının daha yarışın başında yelkencilere zorlu anlar yaşatması bekleniyor.

Tam start listesi:

Fabrice Amedeo – Newrest – Art & Fenetres
Romain Atansio – Pure – Best Western
Alexia Barrier – 4myplanet
Yannick Bestaven – Maitre Coq IV
Jérémie Beyou – Charal
Arnaud Boissieres – La Mie Caline – Artisans Artipole
Louis Burton – Buereau Vallee 2
Manuel Cousin – Groupe Setin
Didac Costa – One Planet One Ocean
Clarisse Cremer – Banque Populaire X
Charlie Dalin – Apivia
Samantha Davies – Iniatives-Coeur
Sébastien Destremau – Merci
Benjamin Dutreux – Water Family
Kevin Escoffier – PRB
Clément Giraud – Compagnie Du Lit / Jiliti
Pip Hare – Medallia
Boris Herrmann – Seaxplorer – Yacht Club de Monaco
Ari Huusela – Stark
Isabelle Joschke – MACSF
Jean Le Cam – Yes We Cam!
Stéphane Le Diraison – Time For Oceans
Miranda Merron – Campagne De France
Giancarlo Pedote – Prysmian Group
Alan Roura – La Fabrique
Thomas Ruyant – Linkedout
Damien Seguin – Groupe Apicil
Kojiro Shiraishi – DMG Mori
Sébastien Simon – Arkea-Paprec
Maxime Sorel – V and B-Mayenne
Alex Thomson – Hugo Boss
Armel Tripon – L’Occitane En Provence
Nicolas Troussel – Corum L’Epargne