Vendée Globe’da 74 günlük rekor

Vendée Globe’da 74 günlük rekor

Vendee Globe'un kazanıanı Armel LeCleach

Dünyanın en zorlu solo yelken yarışı olan Vendee Globe ’da zafer Armel LeCléach’ın olurken Banque Populaire isimli teknesiyle 74 günde yarışı tamamlayan LeCléach aynı zamanda bugüne kadar yapılmış en iyi zamanı da gerçekleştirdi.

Yazı: Baran Atasoy

Fransız yelkenci Philip Jeantot’un girişimleriyle ilk kez 1989 yılında yılında düzenlenen Vendee Globe, o güne kadar yapılmış en zorlu solo (tek başına) yarış olmaya adaydı. Zira kendisi de bir açıkdeniz yarışçısı olan Jeantot, o dönemde ismi BOC Challenge olan ve dünya çevresini birkaç etap halinde dolaşan yarış formatını beğenmeyip starttan finişe kadar hiç durmadan ve dışarıdan yardım almadan devam ederek bu yarışın öncüsü olmuştu. Bugüne kadar 140 civarında yarışmacının katıldığı ve bunlardan ancak yarısının finiş hattını geçebildiği Vendee Globe, hiç şüphesiz “Okyanusların Everesti” benzetmesini fazlasıyla hak ediyor.

IMOCA 60 sınıfı tek gövdeli yelkenlilerle gerçekleşen yarışta bu defa en büyük değişiklik, bazı teknelerin kullanmaya başladığı su kanatları (hydrofoil) oldu. Doğru rüzgâr açısıyla kullanıldığında sürtünmeyi azaltıp tekneye hız anlamında önemli bir katkı yaptığı düşünülen su kanatları, özellikle son birkaç yıldır katamaranlarda yaygın bir şekilde kullanılırken, tek gövdelilerde pek fazla rağbet görmemişti. Hatta Vincent Riou gibi tecrübeli isimler bile daha deneme aşamasında sayılabilecek bu kanatları kullanmayacaklarını açıklamışlardı. Özellikle VPLP-Verdier tasarımı yeni nesil su kanadı kullanan teknelerin performansı yarış başlamadan önce en büyük soru işaretiydi.

Yazının devamı Mart 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.