X-Yachts XR

X-Yachts XR

Bu model X-Yachts’ın 2007 yılında denize inen son safkan yarış teknesi X-41’den bugüne süren büyük sessizliğinin ardından tersanenin yarış DNA’sına dönme yolundaki iddiasını gösteriyor. 41ft XR, Bouwe Bekking ve Danimarkalı match race yarışçısı Jesper Radich gibi profesyonel yarışçıların yanı sıra North Sails ve Pure Design & Engineering’in teknik desteğiyle X-Yachts’ın 12 kişilik kendi tasarım ve mühendislik ekibi tarafından tasarlanıyor.

Gövdenin geliştirilmesinde tersanenin AI yaklaşım olarak tanımladığı yolla 10 binden fazla varyant modellenmiş. Araştırma için birçok aile seçilmiş. Bu sadece 20 gövde seçeneğinin ele alındığı 2000 yılının IMX-40’ına göre büyük bir değişiklik.

Aynı zamanda, 2025 Dünya Şampiyonası’nda ORCi B sınıfının en yüksek handikaplı teknesi olmak gibi bir hedef belirlenmiş. Bu süreç 12,5m-12,8m (41ft-42ft) aralığında bir tam boy ve 4,10m-4,25m bölgesinde bir maksimum enle sonuçlanmış. Tasarım ve mühendislik yöneticisi Thomas Mielec, “Bu handikap değerlerine kıyasla en iyi tekne sürati gördüğümüz nokta” diyor. İlk iki teknenin önümüzdeki yılın başında denize inmesi bekleniyor ve bunlar 2025 Ağustos’unda Estonya’da yapılacak ORC Dünya Şampiyonası’nda podyum hedefiyle profesyonel ekiplerle donatılacak.

Bu standart tekne sahipleri için biraz değişik ve nadir bir kampanya gibi görünse de iki ekip deneyimlerin aktarılmasını sağlamak üzere X-Yachts’ın güney Danimarka’daki kendi marinasında hazırlanmış yeni bir yarış alanında çalışacaklar. Aynı şekilde XR, sportif gezi yeteneğiyle tam ekip halindekinin yanı sıra sınırlı mürettebatla yarış modunu da kapsayan çok amaçlı bir tekne olarak kurgulanıyor. Henüz teknenin tam boyuna dahi karar verilmemişken beş teknenin satışı gerçekleşmiş ve 10 teknenin teslimatı 2025’in ikinci çeyreğine planlanmış durumda. İlk iki yıl içinde 80 kadar teknenin satışı bekleniyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

GÖVDE BOYU 12.74m (41ft 10in)
EN 4,18m (13ft 8in)
DEPLASMAN 7150kg (yaklaşık)
FİYATI Firmayla iletişime geçiniz
İLETİŞİM x-yachts.com.tr