Yalıkavak Marina ödüle koşuyor

Yalıkavak Marina ödüle koşuyor

Yalıkavak Marina, Marina Direktörü Deniz Akaltan Yalıkavak Marina, yeni sezon, ödülleri ve güncel oylama hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Yalıkavak Marina Direktörü Deniz Akaltan

Yalıkavak Marina’nın Türkiye turizmi ve dünya marinaları arasında geldiği konumu anlatır mısınız? Türkiye’nin de marinacılıkta geldiği yeri de değerlendirir misiniz?

Yalıkavak Marina olarak, 2009 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana geçen son 13 yılda marina operasyonlarının tümünde hizmet kalitemizi en yüksek seviyeye çıkarmak ve konuklarımız için lüks bir atmosfer yaratmak için yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. The British Yacht Harbour Association (TYHA) tarafından “2020 En İyi Uluslararası Marina” ve “2018-2019 Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası” ödüllerine layık görülen yüksek kapasiteli süper yat marinasıyız.

2021 yılı itibariyle Yalıkavak Marina, TYHA tarafından “5 Altın Çıpa Platin” ödülünü aldı ve dünyanın ilk 10 marinası arasına girdi. Bu bizim ve ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı.Hem yat sahiplerine hem de ziyaretçilere dinamik bir yaşam stili sunan Yalıkavak Marina olarak tam korunaklı bağlama alanlarımız ve tecrübeli teknik servisimizle süper yatlara hizmet vermekteyiz.

Ülkemizde marinacılık sektörü deniz turizminin lokomotif sektörlerinden birisidir ve sektörün işbirliği yaptığı işletmelerle birlikte büyük bir istihdam alanıdır. Yat turizmi ile ülkeye gelen turist grubu kişi başı en çok döviz bırakan gruptur. Pandemi döneminde Türkiye’de yabancı yat trafiğinde değişen dinamikler nedeniyle son yıllarda ülkemizde kışlayan yabancı bayraklı yat girişlerinde farklılıklar olsa da bu sezon inanılmaz bir artışla karşı karşıya olduğumuzu ve ülkemiz marinalarına olan ilgiyi yerinde bizzat gördüğümü söyleyebilirim.

Yalıkavak Marina, sektörün önde gelen ödülleriyle ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Bu ödüllerin sahibi olarak neler hissettiğinizi ve bu ödüllerin size ne ifade ettiğini anlatabilir misiniz?

Dünya çapında yüzlerce marinanın katıldığı bu yarışmaların en büyük özelliği rekabetin gücüyle sektörün hizmet ve kalite standartlarını daha yükseğe taşımaları ve bütün bunları yaparken de tüm dünyadaki marina ziyaretçilerini bu oylamanın bir parçası haline getirerek en doğru geri bildirimleri sağlamalarıdır. TYHA web sitesi üzerinden yürütülen ve dünyanın dört yanından gelen ziyaretçiler, deniz severler ve sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen oylama Ocak ayından başlayıp Ağustos sonuna kadar devam ederken, kazananlar Eylül ayında açıklanmakta. Tüm bu sebeplerden dolayı Yalıkavak Marina olarak bu yarışmaları hem ziyaretçilerimizin hakkımızdaki görüşlerini öğrenmek hem de sektördeki konumumuzu belirlemek açısından çok değerli platformlar olarak görüyoruz.

Yalıkavak Marina tüm kriterleri üst seviyede yerine getiren sayılı marinalardan biridir. Bu oylama, verdiğimiz hizmet kalitesinin yüksek standartlarının ve müşteri memnuniyetinin misafirlerimiz tarafından da onaylandığını gösterir. Bizi bu ödüllere, marinamızı ziyaret eden misafirlerimizin verdiği oylar taşıdı. Bu yüzden bizler için çok değerli ve önemli.

Yalıkavak Marina olarak 2022 yılında da Dünyanın En İyi Marinası olarak kalmak için yeniden oylamaya katıldınız? Oylamanın da son günleri yaklaşıyor? Bu konudaki değerlendirmenizi de almak isteriz?

Yalıkavak Marina olarak, Türkiye’yi temsil etme vizyonumuzun bir parçası olarak dünya çapında ödüller almak bizi her zaman gururlandırıyor. Türkiye’nin Riviera’sı olarak bilinen Bodrum Yarımadası’nı ve Yalıkavak Marina’yı uluslararası platformlarda tanıtarak Türkiye’yi dünya çapında temsil etmeye devam edeceğiz.

Bu gurur verici unvanı 2022 yılında da taşımaya devam etmemiz için verilen her oy bizim için çok değerli! Oy kullanmak oldukça kolay. TYHA’nın verdiği ödül için (web adresi: https://www.tyha.co.uk/marina-awards#form) Buraya tıkladıktan sonra sayfada göreceğiniz yere Yalıkavak Marina yazıp, mail adresinizi ve varsa teknenizin ismini de ekleyerek (yoksa bu alana herhangi bir kelime de girebilirsiniz) 31 Ağustos 2022 tarihine kadar oy verebilirsiniz. Oy vermek için bir yat sahibi olmak gerekli değil, dileyen herkes oy verebilir.

Bu oylamaya hangi marinalar katılabiliyor. Katılım için ne gerekiyor? Türkiye’den başka marina var mı?

The Yacht Harbour Association (Yat Limanları Birliği); merkezi İngiltere’de bulunan ve dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce üyesi bulunan, marinaların kalite, güvenlik ve hizmet standartlarını belirleyerek, bu standartların seviyesine göre derecelendirme yapan uluslararası bir birliktir. Birliğe üye ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Ülkemiz marinalarından 11 tanesi de 5 Altın Çıpa ödülüne layık görülmüştür. Farklı ülkelerde toplam 364 marina bu birliğin kalite standartları çerçevesinde altın çıpa ödülü almış ve her yıl düzenlenen “Yılın Marinası Ödülleri” yarışmasında oylamaya katılmaya hak kazanmışlardır.

Marinadaki bu sezon yenilikler neler oldu?

Siz de The Yacht Harbour Association’ın oylamasında Yalıkavak Marina’ya oy verebilirsiniz.

Stratejimiz, karada ve denizdeki konuklarımız için 7/24 maksimum güvenlik sağlarken, deneyimli ekibimizle, süper yatları da kapsayan geniş bir yelpazeye mümkün olan en profesyonel hizmeti vermek. Yılda binden fazla kişiye istihdam sağlıyor, dünyanın 120 ülkesinden gelen misafirlere ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz.

Dünyaca ünlü markaların bir araya geldiği Yalıkavak Marina Alışveriş Merkezi, ayakkabıdan aksesuara, mücevherden mobilyaya kadar birçok alanda faaliyet gösteren 100’den fazla mağaza ve butikle Bodrum’da seçkin alışverişin adresi olarak da artık öne çıkıyor. Yalıkavak Marina’nın ayrıcalıklı alışveriş dünyasında yer almakta olan Dior, Missoni, Rolex, Beymen, Louis Vuitton, Prada, Valentino, Bvlgari, Chopard, Audemars Piguet, Hublot, Balmain, Loro Piana, Moncler, Zuma, Nusr-et, Novikov gibi dünya markalarına 2022 yaz sezonunda yepyeni premium markalar katıldı. Türkiye’ye ilk kez giren dünyaca ünlü Fransız restoran ve beach club markası Bagatelle Bodrum ile bu sezon da yenilikler sunmaya ve gece olduğu kadar gündüz eğlence hayatına da kalite ve renk katmaya devam ediyoruz. Yalıkavak Marina’nın ayrıcalıklı alışveriş dünyasına bu yaz lüks moda devlerinden Chanel, Gucci ve Dolce&Gabbana da katıldı. Ayrıca çok sevilen MacKenzie-Childs markası da Yalıkavak Marina’da en yeni mağazasını açtı.

Bu sezon beklentilerinizi karşıladı mı? Marinanın doluluğu nasıl oldu?

Her yıl, Türkiye’nin göz alıcı mavi denizlerinde seyreden uluslararası teknelerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından Bodrum’u ziyarete gelen turistlerden oluşan 2 milyon konuğumuza yüksek kaliteli hizmet sunuyoruz.

Yeni sezondan da oldukça mutluyuz. Bu yaz Türkiye turizminin yeniden canlandığı ve ivme kazandığı bir yıl oldu. Marinamız bağlama yerlerinde doluluk yılbaşından bu yana yüzde 100’ün üzerinde. Özellikle süper yat trafiği pandemi sonrasında artan bir ivme ile geçmiş yılları geride bırakacak rakamları müjdeliyor.