Bol ödüllü Yalıkavak Marina

Bol ödüllü Yalıkavak Marina

Yalıkavak Marina, ülkemizin marina sektöründe başı çeken markalarından biri. Marina Direktörü Deniz Akaltan ile sezon öncesinde sohbet ettik.

İngiltere merkezli The Yacht Harbour Association (TYHA) tarafından ‘’2022 Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası”, “2020-2021 En İyi Uluslararası Marina” ve “2018-2019 Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası” ödüllerine layık görülen ve yine TYHA tarafından Türkiye’nin “5 Altın Çıpa Platin” (5 Gold Anchors Platinum) derecesi ile ödüllendirilen ilk marinası olan Yalıkavak Marina 2023’te de ödülü kazanmak için dostlarının oylarını bekliyor.

Yalıkavak Marina, Marina Direktörü Deniz Akaltan bu konudaki düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Oylarıyla bizi defalarca zirveye taşıyarak dünyanın en iyi süper yat marinası olmamızı sağlayan Türkiye halkının güvenine ve desteğine gönülden şükran duyuyoruz. Bu oylama, verdiğimiz hizmet kalitesinin yüksek standartları ile müşteri memnuniyetinin misafirlerimiz tarafından da onaylandığını gösteriyor ve bu yüzden bizim için çok değerli ve önemli.”

Yalıkavak Marina mega ve süperyatlar için önemli bir nokta. Bu sezon için özellikle süperyatlar için sunduğunuz yeni hizmetler var mı?

2009 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana geçen son 14 yılda marina operasyonlarının tümünde hizmet kalitemizi en yüksek seviyeye çıkarmak ve konuklarımız için lüks bir atmosfer yaratmak için yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Hem yat sahiplerine hem de ziyaretçilere dinamik bir yaşam stili ve eşsiz ayrıcalıklar sunan marinamızda tam korunaklı bağlama alanlarımız ve tecrübeli teknik servisimizle süper yatlara hizmet vermekteyiz.

Tekne sahiplerine sunduğunuz sosyal yaşam avantajlarınız var mı?

Türkiye’nin ilk yüksek kapasiteli süperyat marinası Yalıkavak Marina olarak dünyanın önde gelen seçkin ve sofistike markalarını Bodrum’a getirerek, misafirlerimize ve marinada bağlı olan seçkin yerli–yabancı yat sahiplerine, uluslararası standartlarda lüks alışveriş konseptleri sunuyoruz. Yalıkavak Marina, dünyanın en prestijli markalarının mağaza ve şubelerinin açılmasıyla geçtiğimiz yıllar içerisinde daha da hareketlendi. Ultra lüks kategorideki global markaların katılımıyla birlikte süper yat trafiğinde de önemli bir artış oldu. Yalıkavak Marina olarak dünyaca ünlü mağazalar, lüks mücevher ve aksesuar butikleri, Michelin yıldızlı restoranlar, plaj kulüpleri, kafeler ve barlarla ziyaretçilerimize hayatın her anını keyifle geçirebilecekleri seçenekler sunuyoruz.

Marina dışında sunduğunuz yeme-içme-alışveriş ve gece hayatı Bodrum’a ne katıyor?

Türkiye’nin dünyadaki üst düzey turizm merkezlerinden biri olarak hak ettiği konumunu daha da yükseltmek adına, yiyecek-içecek ve eğlence sektöründe de Yalıkavak Marina’nın lüks yaşam biçimi olanaklarını genişletmeye çalışıyoruz. Öncelikli amacımız yöre halkı için istihdam olanakları yaratmak. Bu sebeple sezonda 1500 kişiye varan bir istihdam hacmi yaratarak ekonomik yaşamı hareketlendiriyoruz.

İkinci hedefimiz ise marinamızı ziyaret eden üst gelir grubundaki yabancı turistlerin sayısını ve dolayısıyla ülkemize döviz girişini arttırmak. Bu sayede Bodrum ve Muğla bölgesinin ekonomik profilini olumlu yönde etkileyerek otelcilik ve yeme-içme sektöründe yeni fırsatlar yaratıyoruz. Meydana getirdiğimiz turizm akışı ile hem ülkemiz hem de bölge halkı için fayda sağlıyoruz. Elbette Bodrum’u ziyaret eden konuklarımıza dünya standardında deneyimler sunarak yeni markalarla birlikte bölgenin lüks yatçılık ve eğlence merkezi olma özelliğimizi de korumayı hedefliyoruz.

Yalıkavak Marina Hotel marinaya ne katacak?

Yalıkavak Marina olarak Sunset Hospitality Group ile birlikte küresel çapta bir yatırıma imza atmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Yalıkavak Marina Hotel Bodrum, SHG’nin dünyanın farklı lokasyonlarında olağanüstü deneyimler sunan otel ve resortlardan oluşan seçkin koleksiyonu the Social Living Collection’ın de bir parçası olacak. Otel, konuklarına eşsiz bir plaj, sonsuzluk havuzu ve dört dubleks suitin yanı sıra Bodrum’un en lüks konaklama deneyimi olacak benzersiz Yalıkavak Suiti ile dünya standartlarında bir hizmet anlayışı sunacak. Tasarımından hizmet kalitesine kadar Bodrum’da şimdiye kadar görülmemiş bir deneyimi ziyaretçilerimizle buluşturacak olmanın mutluluğu içindeyiz.

Sürdürülebilirlik ve çevre koruma konusunda neler yapıyorsunuz?

Bodrum, Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından biri. Bu kimliği koruyabilmek ve önümüzdeki yıllara daha da geliştirerek taşıyabilmek için doğanın korunması ve çevreye saygı bizim de öncelikli hedefimiz. Başta The International Council of Marine Industry Associations / Uluslararası Deniz Endüstrisi Dernekleri Konseyi (ICOMIA), The Yacht Harbour Association / Yat Limanları Birliği (TYHA) ve Foundation for Environmental Education / Çevre Eğitimi Vakfı (FEE) olmak üzere çeşitli uluslararası denizcilik örgüt ve kuruluşlarının üyesiyiz. Türkiye’nin FEE tarafından onaylı Mavi Bayrak sahibi marinalarından biri olarak dünya çapındaki bu geniş ağ ile sürekli iletişim halindeyiz ve içinde bulunduğumuz bu eşsiz doğal güzellikleri korumak adına uluslararası standartları titizlikle uyguluyoruz.

Temiz marina sertifikası aldınız. Bu ne anlama geliyor?

TYHA tarafından Marina kıyı ve iç sularının temizliğinin önem ve farkındalığını artırmak amaçlı tasarlanan Temiz Marina (Clean Marina) Sertifikası için marinalarda; çevre koruması, marina hizmetleri ve güvenliği, sürdürülebilir ve yenilenebilir servisler gibi üst düzey standartlarda sunulan hizmetlerin yanı sıra, marinaların fiziki yapıları ve uygulama esasları baz alınarak misafir memnuniyeti odaklı hizmet kriterleri değerlendirmeye alınıyor. Tüm bu kriterleri yerine getiren Yalıkavak Marina olarak sürdürülebilir ve çevre dostu hizmet ve yönetim anlayışı ile Temiz Marina Sertifikasına layık görülen ülkemizdeki ilk ve tek marina olduk.

TYHA Avustralya’da başlayan Temiz Marina programı İngiltere, Avrupa ve Orta Doğu’da da devam ediyor. TYHA yakın zamanda Clean Marina akreditasyon standardını da geliştirdi. Marinaların karasu arıtma, ayrılmış ve tehlikeli atıkların doğru şekilde yönetilmesi, dökülmenin önlenmesi, filtreleme, drenaj durdurma, sürdürülebilir ürünler kullanma ve plastik kirliliği önleme gibi temel bilgileri doğru bir şekilde almalarına da yardımcı olan Temiz Marina Program ve Sertifikası deniz tutkunlarının daha sürdürülebilir bir hayat yaşamasını sağlamayı da hedefliyor.

SİZ DE OYLAMAYA KATILIN

Yalıkavak Marina’nın 2023 yılında da “Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası” unvanını taşıması için siz de oy verebilirsiniz: TYHA’nın oylamasına katılmak için web sitesine gidin, Yalıkavak Marina yazıp, mail adresinizi ve varsa teknenizin ismini de ekleyin. 27 Ağustos 2023 tarihine kadar oy verebilirsiniz. Oy vermek için bir yat sahibi olmak gerekli değil, dileyen herkes oy verebilir.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.