Yeni Honda orta güç makineler

Yeni Honda orta güç makineler

Yeni Honda Dıştan Takma Makineler

Honda; BF40, BF50, BF80 ve BF100’ü yenileyerek daha verimli, dayanıklı ve kolay işletilir hale getirdiğini piyasaya duyurdu. Yenilikler makine dış gövdesinden başlıyor. Görüldüğü gibi geleneksel “kanat” formu gidiyor ve dört makinede de daha güçlü bir görünüm alıyor.

Honda Marine tarafından geliştirilen ECU en son elektronik yakıt enjeksiyonu teknolojisini kullanıyor ve Honda’nın Artırılmış Alçak Devir Torku (BLAST) teknolojisinin adından da anlaşıldığı gibi ani hızlanmalarda alçak devir torkunu yükseltiyor.

Sistem hava/yakıt oranını hassasiyetle izleyerek her bir devir için maksimum torka ulaşılmasını sağlıyor. Aynı zamanda son devir bölgesinde zengin hava/yakıt karışımı kullanılarak ulaşılabilecek maksimum ateşleme ânı sınırı da izleniyor. Alçak devirlerde sağlanan bu tork ve beygir gücü artışı gövdenin kısa sürede kayışa geçmesi için gerekli anlık güç sıçramasına yardımcı oluyor.

100hp versiyonunu seçerseniz, ayrıca emme valflerinin açılma miktarı ve sürelerini değiştirerek alçak ve yüksek devirlerde optimum performans sağlayan Honda’nın ünlü VTEC sisteminden de yararlanıyorsunuz. Sistem yumuşak ve dengeli rölanti çalışmasıyla yakıt tüketiminde azalma sağlarken, yüksek devirlerde artırılan valf açıklığı tork eğrisini genişleterek yüksek devirlerde daha fazla güç yaratıyor.

Eski otomobil tuning’ini hatırlayacak kadar yaşlı olanlar için, bu yöntem yüksek devirde daha iyi bir emme sağlamak için geniş açılım sağlayan bir eksantrik kullanılmasına benziyor. Ancak burada eksantrik alçak devirlerde normale dönüyor ve bu bölgede sarsıntılı çalışmanın önüne geçiliyor.

Korozyonu önlemek ve makinenin ömrünü ve güvenilirliğini artırmak için su ceketi ve tutyanın metal kapağı Alumite uygulamasıyla korunmaya alınmış ve makinedeki tüm cıvatalar Honda’nın kendi geliştirdiği korozyon önleme maddesiyle kaplanmış.

YENİLENMİŞ DIŞ FORM

Hemen göze çarpmayan değişiklikler arasında her dört makinede de daha geniş kapak klipsleri ve daha kolay erişim için değiştirilmiş dış form yer alıyor. Ayrıca su ceketi tasarımı güncellenerek ceketin sökülmesine gerek kalmadan tutyaların değiştirilmesi sağlanmış. BF80 ve BF100’de termostat kapağı yana çekilerek kolay erişilebilen dikey bir konuma getirilmiş.

Bunlara ek olarak, yeni Honda BF40 ve BF50 modellerine eklenen yeni tatlı su yıkama hortumu makinenin planlı büyük yıkama ve bakım zamanları arasında korunmasına yardım ediyor. Bu ilave tuzlu suda çalışan tekneler için ideal bir çözüm sunuyor. Makine çalıştırma kulaklarına ve makinenin çalıştırılmasına gerek kalmadan sadece iskeledeki hortumun bağlanıp musluğun açılması yeterli oluyor.

Son olarak, Honda Marine tüm yeni makineleri standart olarak NMEA2000 bağlantısıyla üretiliyor. NMEA2000 standardına uygun tasarlanmış tüm ekipman kumandalar ve durum bilgileri dahil verileri diğer uyumlu cihazlarla tek bir kanal üzerinden paylaşıp görüntüleyebiliyor.
İletişim: anadolumotor.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.