Akdenizli yelkenciler Göcek’te sezon kapattı

Akdenizli yelkenciler Göcek’te sezon kapattı

Audi Göcek Autumn Regatta 2015

12 ülkeden 68 tekne bir kez daha Göcek Yarış Haftası için buluştu. Andrey Arbuzov deneyimini konuşturarak 10 Kasım Atatürk Kupası’nın sahibi oldu.

Göcek Yat Kulübü’nün Audi sponsorluğunda düzenlediği Göcek Yarış Haftası’nın 13’üncüsü D-Marin Göcek’in ev sahipliğinde 2-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Charter sezonunun sona erdiği kasım ayının ilk haftasında yapılan yarışlara ilgi büyüktü. Yarışlara 12 ülkeden 68 tekne ve yaklaşık 450 yelkenci katıldı. Başhakem Cahit Üren başkanlığındaki yarış komitesi üç gün sürecek yarış haftası için beş yarış planlamıştı. Haftanın ilk gününde iki yarış vardı. İlk olarak Audi Kupası için denize çıkan yelkenciler İz Kayası önünde toplandılar. 4-5 knot esen havada başlayan yarışta ilk finişi geçen ekip Red Zeppelin oldu. IRC Charter sınıfında yarışan ve Maksim Taranov yönetimindeki ekip yarışı 45 dakika gibi kısa bir sürede tamamladı. Zaman kaybetmeden ikinci yarış hazırlıklarına başlayan yarış komitesi Ergo Kupası için bir kez daha düdük çaldığında parkurda 5-6 knot hava esiyordu. Yarış içerisinde rüzgâr kuvveti 12 knot’a kadar yükselince yelkenciler zorlu ve heyecanlı dakikalar yaşadı. Üç buçuk saatte sona eren yarışta finiş hattını ilk geçen ekip yine Red Zeppelin oldu.

Audi Göcek Autumn Regatta 2015

Haftanın ikinci günü de yine yelkenciler için keyifli başlamadı. Doğuş Grubu Kupası için denize çıkan ekipler düşük havayla karşı karşıyaydılar. 3-4 knot esen rüzgârla başlayan yarışta ekiplerin sadece bir kısmı yarışı iki buçuk saatlik bitirme süresi içerisinde tamamlayabildi. Günün ikinci yarışı koy dışında coğrafi rotadaydı. 9,5 deniz mili mesafeli Tersane-Domuz Adası rotasında gerçekleşen yarışı ilk tamamlayan ekip yine Red Zeppelin’di.

Audi Göcek Autumn Regatta 2015

Haftanın son gününde ise tek yarış vardı. E.G.G. Yachting Kupası için start Göcek liman içinde verildi. Son ana kadar IRC ve IRC Charter gruplarında çekişme devam etti. Göcek adası dönüşlü 5 deniz millik rotada yarış kısa sürede tamamlandı. Bu yarışta da ilk finişi bir saatlik bir süreyle Red Zeppelin yaptı. IRC 1 ve IRC 2 sınıfında çekişme son yarışa kadar sürdü. Göcek Yarış Haftası’nda overall sonuçlarına göre IRC 1’de St.Anna, IRC 2’de Karavida, IRC 3’te We Gizmo, IRC Charter 1’de Red Zeppelin, IRC Charter 2’de Loreley ve Charter sınıfında Blue Moon birinciliği kazanan ekipler oldu. Yarışlar sonunda bir yarış atlamalı değerlendirmeye göre IRC genel klasman birinciliğini Rus yelkenci Andrey Arbuzov elde etti ve bir kez daha 10 Kasım Atatürk Kupası’nı almaya hak kazandı. D-Marin Göcek Marina’da ödül töreninin ardından yelkenciler Göcek’in muhteşem doğasına ve organizasyona bir sonraki yıl tekrar buluşmak üzere söz vererek ayrıldılar. MBY

13.Göcek Yarış Haftası ödül töreni