Alize Ocean Racing Transquadra’da

Alize Ocean Racing Transquadra’da

Sinan Sümer ve Tolga Pamir’in oluşturduğu Alize Ocean Racing’in Transquadra macerası başladı. Bu zorlu okyanus yarışına katılan ilk Türk takımı olan OMM Alize Ocean Racing, yarışı dördüncü gününde liderle başa baş bir şekilde ikinci sırada götürüyor.

Dünyanın en zorlu yelken yarışları arasında gösterilen ve Atlas Okyanusu’nda yapılan Transquadra, 13 Ağustos’ta Fransa Marsilya’dan start aldı. Böylece Transquadra’ya katılan ilk Türk takımı Alize Ocean Racing’in Marsilya–Madeira etabı macerası başladı. Sinan Sümer ve Tolga Pamir bu etapta 15 gün boyunca denizde olacak. Ekip yarışta Odunpazarı Modern Müze’nin sponsorluğunda OMM Alize Ocean Racing olarak yer alıyor.

Zorlu şartları sebebiyle 40 yaş üstü teknecilerin belli tekne tipleriyle katılabildiği Transquadra’nın 2020-2021 edisyonunda, yarışçılar solo ve double olmak üzere okyanusla mücadele ediyorlar. 80 teknenin katıldığı yarışta, Alize Ocean Racing’in de aralarında bulunduğu 16 tekne Marsilya’dan start alırken, 64 tekne ise Lorient’ten start aldı. Tüm ekiplerin hedefi, Atlas Okyanusu’nda bulunan Madeira’ya ilk ulaşan ekip olmak.

Tolga Pamir ve Sinan Sümer, tarihte ilk kez yüzde yüz Türk bir takımla Transquadra’ya katılan ekip oldular. İkili ilk denemelerine başarılı bir şekilde başladı. Filo dördüncü gününde hızla Cebelitarık Boğazı’na doğru ilerliyor ve Alize Ocean Racing ikinci sırada yer alıyor.

Sümer ve Pamir yarışı lider götüren, iki mühendis Maerten Bruno ve Guillerot Olivier’in oluşturduğu Shamrock V ile başa baş bir mücadele veriyor. Birinci ve ikinci arasındaki fark sadece 0.1 deniz mili. Şu anda filo İspanya açıklarında ve birkaç güne okyanus macerası başlayacak. İlk etap 28 Ağustos’ta sona erecek.

Tecrübeli yelkenciler liderlik mücadelesi veriyor.

 

İlk plastik örneği Marsilya’dan

Alize Ocean Racing, ilk plastik yoğunluğu örneğini Marsilya’dan aldı.

Yarışın son hazırlıklarını Marsilya’da tamamlayan Sinan Sümer ve Tolga Ekrem Pamir, yarış öncesinde T.C. Marsilya Başkonsolosluğu yetkilileriyle bir araya geldi. Ayrıca takım, Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı ile gerçekleştireceği projenin ilk adımını da Marsilya’da attı. Geçtikleri denizlerde plastik yoğunluğunu örnekler toplayacak olan Alize Ocean Racing, ilk örneği de Marsilya’dan aldı.

Alize Ocean Racing, Odunpazarı Modern Müze’nin desteğiyle 4.000 deniz millik yarış mesafesini sıfır karbon emisyonuyla kat edecek. Alize Ocean Racing, Marsilya-Madeira etabını tamamladıktan sonra 29 Ocak-19 Şubat 2022 tarihleri arasında düzenlenecek Madeira-Martinik aşaması hazırlıklarına başlayacak.

Anlık olarak yarışı takip etmek için Transquadra’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.