Aklınız teknenizde kalması

Aklınız teknenizde kalması

Mobil takip teknolojilerinde uzmanlaşan Arvento, geliştirdiği tekne takip sistemiyle her geçen gün daha fazla deniz aracında kullanılıyor. Ülkemizde üretilen yerli bir teknoloji olarak dünyada 29 ülkeye ihraç edilen sistemin detaylarını Genel Müdür Özer Hıncal’dan öğrendik.

Tekne takip sisteminiz hakkında bilgi verir misiniz?
Uzun yıllardır tekne takip sistemleri geliştirip üretiyoruz. İlk zamanlarda yat yarışlarının izlenmesi amacıyla çıktığımız bu yolda, bugün 10 binin üzerinde tekne, gemi, tanker vb. deniz aracında Arvento’nun kullanıldığı bir noktaya geldik. Denizciliği ve yat yarışçılığını çok seven bir ekibiz. Teknelerde elektronik cihaz montajının ne kadar sıkıntılı, akü ve benzeri enerji kaynaklarının ne kadar sınırlı, hava şartlarınınsa zorluğunu iyi biliyoruz. Tekne sahiplerinin, yarışçıların, büyük gemi kaptanlarının, kısaca tüm denizcilerin ihtiyaçlarını yakından biliyor ve takip ediyoruz. Araç takip sistemlerindeki deneyimimiz kişisel ilgi alanımızla birleştiği için tekne takip sistemlerinde de en iyi çözümleri sunabiliyoruz. Yeni nesil takip cihazımız imt.x55 de bu konuda en iyi çözümü ortaya koyduğumuz, son teknoloji ürünümüz.

Yeni ürün hangi özelliklere sahip?
Üst düzey teknolojiye sahip imt.x55, dünyadaki en ileri koruma standardı olan IP-K69’u kullanıyor. Su ve nem geçirmiyor, darbe ve şoklara dayanıklı, alev almayan yanmaz kutusuyla sıcakta ve diğer bütün zorlu ortam koşullarında çalışabiliyor. Montaj ve elektrik bağlantısı gerektirmiyor. Mıknatıslı alt yüzeyiyle metal zeminlere kolayca yapışabiliyor. Tek bir uydudan değil gerektiğinde GALILEO, GLONASS veya BEIDOU uydularını da kullanabilen gelişmiş GNSS modülüne sahip. Bu özelliğiyle uyduları saniyeler içinde bularak hızlı konum bilgisi üretebiliyor. Bluetooth 5.0 teknolojisi kablosuz sensör bağlantılarına uygun bir altyapı sunuyor.

Sistemin sağladığı avantajlar neler?
Güvenlik ve kullanım kolaylığı en başta geliyor. Nerede olursanız olun akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınızdan teknenizi 7/24 anlık ve geçmişe dönük olarak izleyebiliyorsunuz. Tekne bilgi dışı hareket ettirildiğinde ya da şiddetli bir çarpışma yaşandığında, anında tekne sahibine akıllı telefonu üzerinden uyarı mesajı gidiyor. Teknenin hızı, kaç mil yol yaptığını görülebiliyor; tanımlanan bölgelerin veya hız limitinin dışına çıkıldığında uyarı mesajı gönderiyor. Bataryası azaldığı zaman size uyarı, cihaz yerinden oynatıldığında alarm mesajı gönderiyor. Kapatılmak istendiğinde uygulama üzerinden sizin onayınızı istiyor, verilmezse kapatılamıyor.

Teknolojilerinizi hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz ?
Bir Türk şirketi olarak takip sistemlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasındayız. Ülkemizde geliştirip ürettiğimiz teknolojiyi üç kıtadaki 29 ülkeye ihraç ediyoruz. Almanya, Suudi Arabistan, UAE ve Endonezya’da bölge temsilciliklerimiz var. Global bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Hedefimize oldukça yakınız, amacımız Türkiye’de olduğu gibi globalde de lider marka olmak.

Arvento imtX55 tekne takip cihazi
Arvento imtX55 tekne takip cihazi

ARVENTO RACE UYGULAMASIYLA YARIŞÇILARIN YANINDAYIZ

Denizcilik alanında farklı çalışmalarınız var mı?
Arvento olarak 13 yıldır Türkiye’deki birçok yelken yarışının takip sistemi sponsoru olarak yelken ve deniz tutkunlarının yanında olmaya devam ediyoruz. Hatta sadece yelken kulüpleri ve yarışçıların değil, herkesin yarışları takip edebileceği Arvento Race uygulamasını geliştirdik ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tekne takip sistemlerine ilgi nasıl?
İyi gidiyor, son yıllarda denizde hayata ve yat yarışlarına olan ilgi tekne takip sistemlerine olan talebi de artırdı. Diğer yandan mülteci sorununun getirdiği güvenlik kaygıları da sistemlerin önemini bir kez daha ortaya koydu. Bu amaçla tekne sahibinden habersiz teknelerin ticari amaçla kiralanması olaylarına tanık oluyoruz. Sistemimiz bu tarz olaylara karşı önemli bir tedbir sağladığı için tekne sahiplerinin ihtiyacı bulunuyor.

Pandemi sizi nasıl etkiledi?
Olumlu oldu çünkü pandemi koşulları rotamızı izole bir yaşama ve bu tarz bir tatil arayışına çevirdi. Bu arayışın en iyi karşılık bulduğu alan ise denizde yaşam oldu. Bu durum da doğal olarak sistemlerimize olan talebi olumlu yönde etkiledi. Sadece tekne takip sistemimize değil neredeyse tüm çözümlerimize olan talep arttı. Çünkü uzaktan takip ve online yönetim olanağı sunan çözümlerimiz, birçok kişiye ve kuruma bulundukları yerden ayrılmadan işlerini yönetebileceklerini gösterdi.

2021 yılı için hedef ve beklentileriniz neler?
2020 yılını her şeye rağmen kendi adımıza oldukça faydalı bir şekilde değerlendirdik. Yeni ürünler geliştirerek pazara sunduk ve yılı büyüyerek kapattık. 2021’de bu olumlu ivmeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Yurtdışı büyüme sürecimiz her ne kadar geçen 1.5 yılda sekteye uğrasa da özellikle 2021’in ikinci yarısıyla hızlandırmayı hedefliyoruz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.