Okyanusta iki Türk

Okyanusta iki Türk

Ülkemizin ilk yüzde 100 Türk okyanus yarış takımı Alize Ocean Racing, Tolga Pamir ve Sinan Sümer tarafından kuruldu. Sinan Sümer’le bu hikâyenin nasıl başladığını, takımın hedeflerini ve Türkiye’de açıkdeniz yelkenciliğini konuştuk.

Yazı: Betül Usta

Sinan Sümer ve Tolga Pamir, Türkiye’de açıkdeniz yelkenciliği konusunda uzun yıllar emek vermiş olan iki isim. Tecrübeli denizciler şimdi, daha önce hiç yapılmamış bir proje için bir araya geldi. İkili, tarihte tamamen Türk bir ekiple bir okyanus yarışında yarışacak ilk takım olmak üzere Alize Ocean Racing ‘i kurdu.

Ülkemizin ilk okyanus yarış ekibi olan Alize Ocean Racing, Alize Yatçılık bünyesinde oluştu. Alize Yatçılık’ın kurucusu Sinan Sümer bu ilgi çekici girişimi ve hikayesini anlattı.

Yat sınıfında yarışmaya başladığı ilk dönemlerden beri açıkdeniz yarışlarına ilgi duyan Sümer, yat yarışlarındayken de uzun mesafeli yarışlarda kendisini her zaman daha iyi ve özgür hissetmiş. Bu tip yarışlara hep bir eğilimi olan yelkenci, 2015 yılında Volvo Ocean Race Abu Dhabi etabına Alvimedica takımının davetlisi olarak katılınca bu konudaki ufku biraz daha açılmış. İlk Türk okyanus takımı için bazı şartların oluşması gerekirken, Tolga Pamir’le bir araya gelişleri Alize Ocean Racing’in doğuşuna vesile olmuş.

İkilinin tanışıklığı uzun yıllar öncesine dayanıyor. Sinan Sümer, Pamir’in Fransa’ya gidişi sonrasında iyi bir takipçisi ve destekçisi olmuş. Tolga Pamir, son Türkiye ziyareti esnasında açıkdeniz eğitimleri konusunda birtakım projeleri olduğunu ve fikir alışverişi yapmak istediğini Sümer’le paylaşınca işbirliğinin temelleri atılmış. “Ben de çok heyecanlanmakla beraber öncesinde birlikte Atlantik aşırı bir yarışa katılma fikrimi paylaştım ve devamında her şey çok hızlı gelişti.” diyor Sümer.

Alize Ocean Racing projesinin amacı açıkdeniz yelkenciliği ve yarışçılığı adına ülkemizde bir hareket başlatmak. Sinan Sümer, yıllar önce Sadun Boro’nun hayallerinin peşinden giderek gerçekleştirdiği dünya turu sonrası açıkdeniz yelkenciliği konusunda ülkemizde ciddi bir milat yaşandığını düşünüyor. “Devamında dünya sularında birçok Türk denizci yelken basmaya başlasa da işin yarışçılık tarafında ülke olarak sistematik bir çalışmamız maalesef yok. Ben Tolga’yı açıkdeniz yarışçılığının ülkemiz adına öncüsü olarak görüyorum. Onun peşinden Ediz (Önen) ve Yasemin’in (Akyıl) de bu konuda çalışmaları oldu ve olmakta. Tabii tüm bu girişimler ve çalışmalar yurtdışında yaşayan arkadaşlarımızın çabalarıyla oldu. Alize Ocean Racing olarak bu çalışmaları ilk defa ülkemize taşıdık.”

Okyanusta iki Türk yazımızın devamını Temmuz sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.