Alize Ocean Racing yeniden Transquadra’da

Alize Ocean Racing yeniden Transquadra’da

Zorlu okyanus yarışı Transquadra’ya katılan ilk Türk takımı olan OMM Alize Ocean Racing, 29 Ocak-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Madeira–Martinik etabı için hazır.

Transquadra’nın ilk etabı olan Marsilya – Madeira’yı ikinci sırada tamamlayarak önemli bir başarıya imza atan Sinan Sümer – Tolga Pamir ikilisi, yarışın ikinci etabında da başarılı bir sonuç elde etmeyi hedefliyor. İkinci etap öncesinde Portekiz’e giden OMM Alize Ocean Racing ekibi, yine zorlu okyanus şartlarına karşı koyacak ve ülkemizi temsil edecek.

Sinan Sümer ve Tolga Pamir

Tolga Pamir ve Sinan Sümer, ikinci etap öncesinde görüşlerini şu şekilde dile getirdiler: “Öncelikle Transquadra öncesinde ve sırasında bizlere destek veren yelken ailesine ve sponsorlarımıza bir kez daha teşekkür ederiz. İlk etabı ikinci sırada tamamlamamızda bu desteğin büyük etkisi vardı. Bu sayede Marsilya – Madeira etabında beklediğimizden daha da başarılı bir süreç geçirdik.

İkinci etapta da Türk yelken dünyasını gururlandıracak bir pozisyonda olmayı hedefliyoruz. İkinci etap, şartları itibarıyla ilk etaptan daha da zorlu geçecek. Ancak yaptığımız yarış simülasyonları ve oluşturduğumuz stratejilerle bu zorlukları aşacağıma inanıyoruz. Yarışın ardından elde ettiğimiz tecrübeleri de genç yelkencilerimize aktaracağız.”

Sıfır karbon emisyonu

Odunpazarı Modern Müze’nin (OMM) ana sponsorluğunda yarışı sürdürecek olan Alize Ocean Racing, yarışın ilk etabında olduğu gibi Madeira – Martinik etabında da tüm parkuru sıfır karbon emisyonuyla geçecek. Böylece takım, 4.000 deniz milini sıfır karbon emisyonu hedefiyle tamamlamış olacak.

Ayrıca OMM Alize Ocean Racing, organizasyonun ikinci aşamasında da Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) için geçtiği denizlerde mikroplastik ölçümleri yapmayı sürdürecek. Yapılan tüm ölçümler, yarışın ardından kamuoyuyla paylaşılacak.

Dünya liderleri tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” (madde 11), “İklim Eylemi” (madde 13) ve “Sudaki Yaşam” (madde 14) da Alize Ocean Racing’in yine dikkat çekeceği maddeler olacak.

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ve Columbia’nın destekçileri arasında yer aldığı OMM Alize Ocean Racing’in Transquadra yarışından sonraki hedefi ise bir Türk takımı olarak IMOCA 60’ta yarışmak.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.