Azimut Verve 42

Azimut Verve 42

Azimut’un Verve serisi 2020 yılında ilk çıktığında cesur bir adım olarak karşılanmıştı. Azimut Verve 42, süperyat konusunda kendini kanıtlamış bir İtalyan tersanesinden beklenen incelik ve gösterişe sahip. Ancak Miami fuarında bunun süratli, kıçtan takma motorlarla donatılmış, merkezi konsollu süratli balıkçı teknesi performansına sahip bir tekne olduğuna tanıklık ettik.

“Mükemmel haftasonu teknesi” olarak ortaya çıkan serinin ilk teknesi piyasaya sürülmesinden birkaç saat sonra tükendi, dolayısıyla yeni Azimut Verve 42’nin de benzer bir yol izlemesi şaşırtıcı değil. Teknede sürtünmeyi azaltmak ve dalgalı denizlerde seyiri yumuşatmak için aynı Michael Peters SVVT (Kademeli V Havalandırmalı Tünel) gövdesi kullanılıyor. İlk Verve’yi böylesi popüler kılan bıçağı andıran gövde pencereleri gibi, su hattının üzerindeki görüntüsü de 47’yi anımsatıyor.

Koyu renkli, son derece konik camlar, T-Tavanın gerisinden baştaki yedi kişilik oturma bölümüne kadar uzanıyor. Hatta, camların uzanmadığı tek bölüm havuzluktaki L-şeklinde oturma grubunun gerisinde kalan iki yan kısım. Bu bölümde camlar yerine bir düğme marifetiyle iskele taraftan açılan ve kıç güverteyi genişleterek, denizle daha yakın temas kurulmasını sağlayan katlanır teras bulunuyor. Bu, 40ft üzeri herhangi bir spor teknede son derece memnun edici bir özellik olsa da, 42’nin kıçında parlayan süratli kıçtan takma motorların bulunması, bunu daha da değerli bir özellik haline getiriyor. Dümen konsolunun iskele tarafında geniş bir yan güverteye sahip asimetrik güverte yerleşimine karşın dümen bölümü, tam da hevesli bir dümencinin isteyeceği gibi, güvertenin tam ortasında konumlandırılmış.

Ayrıca son derece cömert 13ft’lik genişliğe, yatağa dönüşebilen kanepesinin sunduğu dört kişilik yatak kapasitesine ve 12 kişilik havuzluğuna karşın yeni ‘bebek’ Azimut aynı zamanda ciddi bir performans teknesi. Azimut Verve 42, Mercury’nin üç adet turboşarjlı V8 450R kıçtan takma motoruyla donatılan tekne 45 knot azami sürat sunarken, yaklaşık 33 knot’luk seyir süratiyle 200 deniz mili menzile ulaşıyor.

Aslında tek sorun bu teknelerden birine sahip olabilmekte. Azimut Verve 42 için teyit edilen 30 üzerinde siparişle şimdiden ciddi bir bekleme listesi oluşmuş durumda.

TEKNİK ÖZELLİKLER


TAM BOY 12.9m (42ft 4in)
EN 3.94m (12ft 11in)
MAKİNE Üç adet Mercury Racing 450 kıçtan takma
MAKSİMUM SÜRAT 45 knot
FİYATI 720 bin Euro (Güncel fiyat için firmayla iletişime geçiniz)
İLETİŞİM karina.com.tr